Хората в Русия вече доста по-рядко употребяват алкохол, показват данните на Световната здравна организация, пише „Комерсант“, цитиран от БТА.
Основен фактор за този спад е професионалната политика на руското здравно министерство - то ограничава времето и местата за продажба на алкохолни питиета, както и възможностите да бъдат рекламирани в медиите.
В перспектива руската практика може да послужи за пример на много други страни с подобни проблеми, смята СЗО.
"Намалената употреба на алкохол през последните години в Русия е сред най-важните за нас резултати в този регион", заявява пред "Комерсант" Карина Ферейра-Борхес, оглавяваща програмата "Алкохол и забранени наркотици", лансирана от Европейския офис на СЗО. "В бъдеще бихме желали да направим опита на Русия достъпен и за други страни със сходни предизвикателства", допълва тя.
По данни на СЗО през 2016 г. употребата на алкохол в Русия е достигнала 11,1 литра спирт на човек годишно. Това е минимумът за 27 години - през 1991 г. е регистрирано ниво от 12,2 литра. Върхова стойност е отбелязана през 2006 г. - 17,1 литра спирт на човек за година, добавя изданието.
Добави коментар