За разликите във финансово отношение между българските и западните граждани и причините за него, лекция изнесе Стойне Василев, който е основател на SmartMoney.bg, по време на финансовия форум “Експо Моите пари”.
Първата причина според него, е ниската финансова култура на българите.
“85% от нашите спестявания са в банките като депозити,които дори не са инвестиции. Ние ги губим непрекъснато, защото инфлацията ги яде всяка година. 13 процента са в различни колективни схеми. Към тях се числят взаимни фондове, застраховки живот със спестовен елемент и др. По-малко от 2% инвестират в акции. Можете да си купите акции от големи компании, като Фейсбук, IBM и всякакви други. Ако те печелят,стойността им се увеличава и съответно печелите и вие“, разкрива Василев.
“Знаете ли каква е ситуацията на Запад? Там прилагат метода на “трикракото столче”, който е много устойчив. 35 процента се инвестират във взаимни фондове, още 35 в акции и 30% в депозити.”
Василев посочи като друга основна причина за ниските доходи на българите това, че разчитаме на един единствен източник на средства.
“Ние разчитаме само на един източник на доход. Първоначално това е заплата, а впоследствие - пенсия. Едва 4% са предприемачите в България.
В западните страни едва половината от доходите им са от заплати и пенсии. Останалата част идва от други инструменти, като 1/3 от тях са от инвестиции. От бизнес идват 12 % и така нататък.
“Най-важно що се отнася до инвестициите е да се знае, че колкото по-голяма е очакваната доходност толкова по голям е и рискът. Ако някой ви каже, че няма никакъв риск вероятно става въпрос за измама”, посочи още инвеститорът.
Добави коментар