"Газпром": Не сме получавали искане за 15 млрд. куб.м. газ от България

12:19, 06 юни 17 / Свят 25 1064 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

"Газпром" не обсъжда с България възобновяването на „Южен поток“, а варианти за развитие на нейната газопреносна система, заяви заместник-председателят на концерна Александър Медведев., предаде БГНЕС.

“С българските колеги обсъждаме варианти за развитие на газотранспортната система на България, именно за това става дума“, каза той, отговаряйки на журналистически въпрос относно плановете за възобновяването на строителството на „Южен поток“, цитиран от ТАСС.

Освен това, както отбеляза Медведев, молба от България към „Газпром“ за увеличаване на доставките на природен газ не е постъпвала. „В този случай аз участвах в преговорите с България. Никакви питания за 15 милиарда куб. метра газ не са постъпвали“, подчерта заместник-председателя на „Газпром“.

"Южен поток" срещу "Турски поток": една тръба - две транзитни страни

Репортер на БГНЕС припомня, че проектът "Южен поток" бе преустановен на 1 декември 2014 г. по време на посещението на руския президент Владимир Путин в Анкара. Там той обяви идеята за строителството на газопровода "Турски поток". След множество перипетии изграждането на "Турски поток" стартира миналия месец. Газопроводът ще свърже Русия и европейското крайбрежие на Турция по дъното на Черно море. За момента се предвижда изграждането на две отсечки всяка с капацитет 15,75 милиарда куб.м. газ.

Според досега известната информация и двете отсечки ще излязат на турското крайбрежие. Количествата от първата тръба ще отидат за покриването на нуждите на Турция от "синьо гориво", което означава, че България ще бъде лишена от транзита на руски газ за Турция, който освен стотиците милиони левове постъпления в българската хазна има и важно геополитическо значение.

По-интересна ще бъде съдбата на втората отсечка. Със сигурност е известно, че количествата газ от нея ще бъдат предназначени за страните от Южна и Югоизточна Европа. Остава открит въпросът откъде този газ ще постъпва за европейските държави - през Гърция за Италия или през България за Сърбия и Унгария. Сръбският президент Александър Вучич и унгарският външен министър Петер Сиярто многократно дадоха да се разбере, че подкрепят вариант, при който тръбата да минава през България, отбелязва репортерът на БГНЕС.

Какво подписахме в Петербург

На 3 юни, в рамките на Петербургския международен икономически форум — 2017, се проведе работна среща на председателя на Управителния съвет на ПАО “Газпром” Алексей Милер с министъра на енергетиката на Република България Теменужка Петкова.

„По време на срещата, особено внимание бе отделено на въпросите по организацията на доставките на природен газ за България в дългосрочна перспектива. Алексей Милер информира Теменужка Петкова за изпълнението на проекта „Турски поток” и изрази увереност, че създаването на нови мощности за пренос на газ през акваторията на Черно море ще допринесе в значителна степен за повишаване сигурността на доставките на природен газ за потребителите от Южна и Югоизточна Европа, в това число и за България.

Министър Петкова го информира за развитието и инвестициите в газопреносната система на България, както и за концепцията за газоразпределителен център.

След срещата, Алексей Милер и Теменужка Петкова подписаха Пътна карта, съгласно която страните ще проучат въпроса за развитие на газопреносната инфраструктура на територията на България, при отчитане на правилата на ЕС“, гласи съобщението от министерството на енергетиката. 

 

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама