„Драконите“ продължават да пишат история /снимки/

22:15, 31 май 17 / Спорт 25 713 Шрифт:
Автор:

Футболистите на „Дунав“ победиха с 1:0 ЦСКА-София пред близо 10 000 зрители на Градския стадион в Русе в десетия си последен мач от шампионския плейоф на първенството в Първа лига. Така след общо 36 срещи през сезон 2016/ 2017 „драконите“ заемат четвъртото място в крайното класиране на Първа лига. Те са с актив от 15 победи, 10 равенства и 11 загуби и голова разлика 46:44.

Пред тях са само шампионът „Лудогорец“ Разград, „армейците“ и „Левски“ София.

Снимка: Topnovini.bg

Последното подобно постижение отборът, носещ името на голямата европейска река, регистрира през 1975 г. Тогава „Дунав“ записва 15 победи, 5 равенства и 10 загуби, които са му достатъчни да изпревари всички останали без столичната тройка „ЦСКА-Септемврийско знаме“, „Левски“ и „Славия“. Следва класиране за Купата на УЕФА, където е победен италианския колос „Рома“ с 1:0 на Градския стадион, но загубата с 0:2 на „Олимпико“ във вечния град спира русенското участие в Европа дотам.

Сега, благодарение на класирането си в момента и според регламента на БФС, дунавци отново поглеждат към участие във втория по сила клубен турнир по футбол на „Стария континент“, като окончателно решение по казуса за начина на разпределение на евроквотите у нас се очаква скоро от БФС.

Иначе срещата с ЦСКА-София започна спокойно. Гостите дори създадоха първи опасности, но ударите на Георги Търтов и Александър Дюлгеров бяха отразени от Станислав Антонов. От другата страна пък пробив на Юлиан Ненов отляво бе спрян в последния момент от бранител на „армейците“. В 19-ата минута русенският състав записа и първи точен удар в рамките на противниковата врата. Бирсент Карагарен центрира отдясно в 19-ата минута и Васил Шопов засече топката с глава, но русенецът Александър Конов, който е на вратата на столичния тим, спаси. В 33-ата минута Конов отрази и опасен изстрел на Мирослав Будинов отблизо. В добавеното време на първата част отново централният нападател на дунавци засече с глава центриране в наказателното поле на гостите, но стражът Конов отново спаси.

На почивката с Купи и медали бяха отличени юношите старша възраст на „Дунав“ и момчетата от отбора до 15 г. за първите им места съответно в зона „Варна“ и Североизточната зона на Елитната група.

Втората част започна с натиск от страна домакините, като отново Будинов, Шопов и влезлият като резерва Бранимир Костадинов бяха най-активни. Столичният тим опази вратата си, донякъде и благодарение на късмета.

В 70-ата минута обаче справедливостта възтържествува. Най-ниският на терена Самир Аясс, който е и бивш футболист на червените, бе най-съобразителен при центриране в наказателното поле на съперника и порази вратата след удар с глава за 1:0.

До края до повече попадения не паднаха. Така последният съдийски сигнал на рефера Георги Димитров дойде при резултат 1:0, а аплодисментите, скандиранията и песните за отбора на „Дунав“, който завръщайки се в елита след 25-годишно прекъсване пренаписа своята история не секнаха дълго. Междувременно не мина и без заря и традиционната впечатляваща хореография на небесно сините фенове.

Единствено прекъсване на празниците имаше за кратката церемония, по време на която своите медали за второто място в крайното класиране получи ЦСКА-София.

„Дунав“ Русе: Станислав Антонов, Марио Петков, Михаил Милчев, Олексий Ларин, Христофор Хубчев, Диян Димов, Самир Аясс (76 мин. - Ивайло Раденцов), Юлиан Ненов (46 мин. - Бранимир Костадинов), Бирсент Карагарен, Васил Шопов (90 мин. - Атанас Атанасов), Мирослав Будинов.

ЦСКА-София: Александър Конов, Стойчо Атанасов, Александър Дюлгеров, Петър Витанов, Румен Руменов, Мартин Симеонов (89 мин. - Милен Манчев), Георги Търтов (88 мин. - Радослав Илиев), Тонислав Йорданов, Никола Колев (79 мин. - Митко Митков), Кристиян Малинов, Красимир Станоев.