“Вярвам, че всички заедно продължаваме една добра традиция, която има своето важно измерение, защото на държавно равнище потвърждаваме важен символ на уважение към българските мюсюлмани, защото те са уважавана и неразделна част от българското общество”. Това заяви президентът Румен Радев в началото на тържествената вечеря ифтар, предаде БГНЕС.
Много години се е изграждало мирното съжителство между различните религии в нашата държава. В новата ни история етническата и религиозна принадлежност са фактори, които не разделят, а обогатяват и развиват многообразието на нашата идентичност, заяви Радев. Не от днес е българската традиция за шекер байрама мюсюлманите да гощават християните с баклава, а християните да носят козунаци и яйца на комшиите мюсюлмани. Тази традиция се е пренасяла през вековете и се е развивала с усилията на всички общности в България, с личния пример на достойни водачи, с ежедневните примери, които дават всички български граждани. За нас е важно да развиваме тези традиции, защото тук те имат своя дълбок смисъл. Нашите мюсюлмани не трябва да бъдат ученици на чужди мисионери, а напротив - могат да дават пример как се живее в мир, разбирателство и взаимно уважение с останалите общности. Радвам се, че сме събрани представители на различни общности, на държавните институции, хора на изкуството, науката, културата, чуждестранни дипломати и дълбоко вярвам, че всеки осъзнава своята отговорност и своята мисия този богат български опит - нашият мирен модел, да се пренася за следващите поколения, защото ние продължаваме да утвърждаваме вековната мъдрост, че само с общи усилия можем да градим дом, в който децата ни да живеят в мир, разбирателство и уважение. Като президент ви уверявам, че ще бъда съпричастен към делниците и празниците на всички големи общности в България, каза още президентът Радев.
От своя страна главният мюфтия в България Мустафа Хаджи, изказа в словото си благодарност към президента Румен Радев за това, че ги е събрал за почитане на свещения месец Рамазан. "Това е чест за мюсюлманите в България и целия български народ. В този свещен месец на една маса сме събрани различни религиозни общности”, каза той.
Според Хаджи, заради вековното съжителство между хора от различни вероизповедания, омразата и конфликтите са чужди на българите. Тази вечер на една маса са президентът, патриархът и другите общности, което според него е знак за толерантност, а страната ни може да е добър пример за подражание.
Доколко религиозен е човек е личен въпрос, за който всеки носи отговорност, каза още Хаджи и допълни, че задължението на духовниците не е да съдят хората и да дават оценка на тяхната набожност. “Ние сме длъжни да ги подпомагане морално и материално. В повечето случаи помощта бива измервана не толкова в материален, а в морален аспект и затова полагаме усилия да бъдем съпричастни към проблемите на хората и да споделяме тяхната съдба”, каза още Хаджи.
Той се обърна към президента и заяви, че когато сме свидетели на физическо насилие и още по-парадоксално, когато религията се използва за политически цели и за оправдаване на извършването на насилие, мюсюлманите в България запазиха доброто отношение към хората с различно вероизповедание и лоялността си към родината. “Гордеем се, че с общи усилия не допуснахме участието на българи в ДАЕШ. Даваме си сметка, че всеки успех изисква още по-големи усилия, но също така сме твърдо уверени във възможностите на общността ни да се пребори с всички предизвикателства на нашето съвремие”, заяви Мустафа Хаджи.
Добави коментар