В София беше открито 40-то юбилейно издание на Международния конгрес по винарство и лозарство.
На събитието присъстваха над 1000 гости от цял свят, сред които д-р Моника Кристман – президент на Международната организация по лозата и виното и българските министри на земеделието, горите и храните Румен Порожанов и на туризма Николина Ангелкова.
Церемонията започна с изпълнение на гайди, последвано от изреждане на родни сортове вина, спечелили златни и сребърни медали в престижни световни конкурси през 2016 г.
Според министър Порожанов, провеждането на конгреса в България е ярък знак, който потвърждава централното място на страната ни във винопроизводството и ще засили винения туризъм у нас.
„Лозаро-винарския сектор е водещ в земеделието на страната ни и заслужава да заеме своето място в изграждането на икономическата ни политика.“
Порожанов подчерта, че провеждането на конгреса е плод на съвместни усилия между неговото министерство и това на туризма.
„Целта беше една: България да не е само предпочитана, а и любима туристическа дестинация. Уверен съм, че двете институции ще продължим да работим активно за развитие на винения туризъм в България.“
От своя страна, Николина Ангелкова също подчерта, че обединяването на усилията между Министерството на земеделието, храните и горите и Министерството на туризма очертават ефективни политики в позиционирането на България като значим туристически бранд.
„Страната ни има всички предпоставки да се превърне в една от най-предпочитаните дестинации за винен туризъм, историята го доказа. Нашето вино има славата на качествена и предпочитана напитка.“
Ангелкова припомни, че вино по нашите земи има от преди повече от 9000 години и ние трябва да се гордеем с това. Успехи в тази област, по думите й, не липсват и днес.
„На територията на страната в момента има над 230 винарски изби, които спомагат винения туризъм да се развива и да представят България като предпочитана туристическа дестинация. Вече имаме и опит в продуктова стратегия за насърчаване на специализираните видове туризъм, водещи сред които е виненият.“
Ангелкова даде пример за развитието на този вид туризъм с участието на страната ни в проекта „Европейските културни маршрути в средното и долното течение на река Дунав по пътя на римските императори и по пътя на виното“, който е успешно реализиран през 2013-та година.
Министърът на туризма беше категорична, че сътрудничеството на оглавяваното от нея ведомство с Министерството на земеделието, храните и горите ще продължи, а е една от целите е разработването на винените дестинации, защото чуждестранните гости неизменно проявяват интерес към местните ни продукти.
Добави коментар