2914 деца се обучават в помощни училища у нас. Това става ясно от Доклад за оценка на системата на помощните училища в България, който е изготвен по европейската оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж”, предаде БГНЕС.
838 педагози и специалисти – психолози, логопеди, рехабилитатори и др. полагат грижи за децата в общо 46 помощни училища – 8 държавни и 38 общински в страната. Помощни училища няма в София област, както и в областите Кюстендил и Смолян.
“Все още в много от помощните училища има деца, които ги посещават само по социални индикации, което категорично трябва да бъде преустановено”, пише министърът на образованието Красимир Вълчев в отговор на депутатски въпрос по темата. Това е така, защото в голямата си част от децата, които са в помощни училища нямат сериозни увреждания. “Някои от помощните училища, които имат интернати, са скрита форма на институционализиране на децата както по отношение на модела на живот, така и поради липсващия модел за работа с родителите, поради което за тях трябва да се преосмисли съществуването на общежитие”, е друг от изводите от направеното проучване на помощните училища в периода февруари-април 2017 г.
Сред най-големите трудности, които се наблюдават са обстоятелствата, че повечето от помощните училища се намират в малки населени места или в изолирани местности до големите градове, както и опасенията на родителите на децата, които се обучават в момента в помощни училища – “как ще се осигури преходът на децата им и дали и по какъв начин ще се подкрепи адаптацията в нова среда, независимо дали става въпрос за общообразователно училище или в Център за специализирана образователна програма в същата сграда”. В такива специализирани центрове би трябвало постепенно да се превърнат настоящите помощни училища.
Добави коментар