Международна научна експедиция, под ръководството на проф. Николай Спасов от Националния природонаучен музей към БАН, ще поднови проучването на местността Азмака край Чирпан, където преди 15 години е намерен зъб на т.нар. хоминоид – далечен предшественик на човекоподобните маймуни.
Идеята, че Балканският полуостров е люлката на човешката цивилизация е на международен екип от учени. Според тях преди 7,25 млн. години в землището на сегашния Чирпан се е разхождал хоминоид.
В основата на сензационното откритие е намерен преди петнадесет години зъб на хоминоид. Той бил открит от внука на любителя археолог Петър Попдимитров, в местността Азмака. Отначало помислили, че това е зъб от животно. Зетято обаче, който бил стоматолого, казал, че е човешки. Попдимитров отнесъл находката в катедра катедрата по анатамия в Тракийския унивеситет в Стара Загора. Оттам потвърдили, че е човешки зъб. Тогава се свързал с проф. Николай Спасов от Националния природонаучен музей.
Според професора, с помощта на тази находка, със сигурност може да се твърди, че хоминодите нямат африкански произход. Новата теория е, че предците на човека са тръгнали от Балканите преди 7 млн. години и впоследствие са мигрирали в Африка.
Местността Азмака край Чирпан е богата на палеонтологични находки - още през 1984 г. година дъщерята на Попдимитров, Анна, попада на зъб, но от мастодонт. Близо десет години продължават палеонтологическите разкопки на международен екип в местността.
В началото на юни т.г. те ще започнат отново, с надежда да бъде открит скелет или кости от така наречения грекопитек.
Семейство Попдимитрови подготвят частен палеонтологичен музей в Чирпан, който ще бъде открит през есента. Освен зъба на хоминоида, ще бъдат показани още много уникални находки.
Добави коментар