Общи 24 индивидуални и колективни награди „Варна“ бяха връчени днес в пленарната зала на общината. По традиция носителите им се определят от експертни комисии и се гласуват на заседание на Общинския съвет. Призовете са за принос в образованието, науката и културата и се връчват в навечерието на 24 май.
„Варна е град с традиции. А една от най-устойчивите във времето е традицията да отдаваме заслужена почит на най-достойните сред нас в навечерието на празника на българската писменост и култура – 24 май! Честито на всички наградени! Бъдете здрави и все така вдъхновени!“, заяви кметът Иван Портних. Той и председателят на Общинския съвет Тодор Балабанов връчиха почетните символи на наградените. „Вярвам, че успехите Ви ще бъдат вдъхновение за много млади хора“, каза Тодор Балабанов.
Голямата награда „Варна” тази година получи Венцеслав Антонов – за изложбата му в галерия „Графит“ през ноември 2016 г., за извеждане на „Биеналето на графиката“ на световен подиум и за цялостно творчество.
Ето и останалите лауреати:
В областта на културата:
В раздел „Литература“ се присъждат две индивидуални награди - на Ангел Ангелов - за романа „Пътуването“, и на Юлиян Атанасов– книгите „Романтика за динозаври“ и „Строителите на случайностна България“ (в съавторство с Деян Михайлов).
В категория „Изобразителни изкуства“ са отличени Лора Маринова – Борисова и Димитър Борисов – за високи екипни постижения в областта на сценографията, портрета и композицията. Отличените в раздел „Театър“ са актрисата Гергана Арнаудова – за главната роля Мадам Злата в постановката „Криворазбраната цивилизация“, както и в редица други постановки. Колективна награда „Варна” се присъжда на екипа на Държавен куклен театър – Варна – за постановката и изпълнението на спектакъла „Мечо Пух“ от Алън Александър Милн. В раздел „Музика” – Емил Диканаров - за активно популяризиране на българската музика в чужбина и за преподавателска дейност. В този раздел с награда „Варна” е удостоен и Неждет Ахмед – за принос в развитието на музикалния фолклор, за преподавателска и изпълнителска дейност в инструменталния фолклор. В раздел „Опера” с награда „Варна” се удостоява екипът на Държавна опера към ТМПЦ – Варна, за постановъчен екип и изпълнители – симфоничен оркестър, солисти, хор и балетна трупа, за премиерата „Граф Монте Кристо“, мюзикъл по едноименния роман на Александър Дюма. В раздел „Журналистика” се присъжда индивидуална награда на Татяна Капричева – за популяризиране и отразяване на културния живот във Варна.
В Системата на предучилищното и училищно образование:
Наградата “Ученик на годината в областта на общообразователната подготовка“ получи Виктор Мирев - ученик от ХII клас в МГ „Д-р Петър Берон“, носител на сребърен медал от ХIХ Национална олимпиада по астрономия.
„Ученик на годината в областта на професионалната подготовка“- Христо Христов – ученик от IХ клас в Спортно училище „Георги Бенковски“, състезател по вдигане на тежести.
Награда „Варна“ за “Учител на годината” в областта на обслужващите звена получи Ева Божурова, старши учител по астрономия в „НАОП „Николай Коперник”, един от инициаторите за организирането на първата Национална олимпиада по астрономия.
„Учител на годината” в областта на основното образование стана Недко Царев – учител в ОУ „Антон Страшимиров“ по музика с инструмент гайда. „Учител на годината” в областта на средното образование е Тодор Янков – учител по информатика и информационни технологии в ЧПГ „Антоан дьо Сент – Екзюпери“,
„Учител на годината” в областта на професионалната подготовка - Крум Крумов – дългогодишен учител по спорт „Лека атлетика“ в Спортно училище „Георги Бенковски“.
„Колектив на годината” в областта на предучилищното образование получи ДГ № 38 „Маргаритка“ с директор Параскева, а в областта на основното училищно образование - ОУ „Свети Свети Кирил и Методий“, с директор Сияна Филипова.
Награда „Варна“ за „Колектив на годината” в областта на средното училищно образование и обслужващите звена е СУ „Александър Пушкин”, с директор Светлан Илиев.
Носители на Награда „Варна” в сферата на науката и висшето образование:
В областта на „Хуманитарните науки“ с индивидуална награда „Варна” бе удостоен проф. д-р Стефан Пеев, д.м.н. - за цялостна научноизследователска, преподавателска дейност в областта на денталната имплантология. Колективна награда се присъжда на Факултет „Обществено здравеопазване“ към МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна с декан Емануела Райчева – Мутафова, д.и. - за разработване, въвеждане и акредитиране на три нови образователни специалности през 2016 г.
В областта на „Природните науки“ награда „Варна” се присъди на научен колектив доц. д-р инж. Георги Киров, гл. ас. д-р инж. Любомир Камбуров и ас. д-р инж. Георги Червенков - за високи постижения в патентната дейност и значителен международен научен принос.
В областта на „Обществените науки“ с награда „Варна” бе удостоен проф. д-р Станислав Иванов – първо място в страната сред преподавателите в областта на туризма по брой публикации в реномирани международни научни списания. Колективна награда „Варна” се присъжда на Научен колектив с ръководител проф. д-р Теодора Бакърджиева – за създадения нов образователен проект „Българо -норвежка образователна програма“ на ВСУ „Черноризец Храбър” и BI „Norwegian Business School“. В областта на „Техническите науки“ индивидуална награда „Варна” е за доц. д-р инж. Кристина Близнакова – за високи постижения в областта на биомедицинското инженерство, а колективната награда е за научен колектив с ръководител флотилен адмирал, проф. д.в.н. Боян Медникаров - за изпълнението на инвестиционния проект „Полигон за практическо обучение по борба с корабни пожари“ във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
По време на церемонията звучаха изпълнения на учениците от струнен квартет от НУИ „Добри Христов” с ръководител Румяна Петрова, Деница Димитрова, която изпълни песента „Осъдени души” на Лили Иванова, и вокално трио „Ейнджъл войсес” с вокален педагог Атанаска Липчева, които изпълниха песента „Кралица Варна”.
Добави коментар