Нашият призив е наистина нека да работим заедно. Нека да гледаме в една посока и нека възможно най-бързо да намалим напрежението, за да може да осъществим тези реформи, защото българските граждани очакват и не могат повече да чакат справедлива съдебна система. Това заяви Екатерина Захариева - заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи след срещата между председателя на ВКС Лозан Панов с премиера Бойко Борисов, предаде БГНЕС.
Панов ги е запознал с неговата гледна точка за това как трябва да се случва реформата оттук нататък. „Мисля, че беше общосподелено мнението, че това е една от най-важните реформи, защото българските граждани очакват справедливост, очакват бързина и ефективност в съдебната система”, посочи Захариева.
„Исках да запозная премиера, както и министрите с това, защо смятам, че преди около 2 години не беше направена реформа, включително и конституционна такава, в дълбочина“, каза Панов. Той подчерта, че темата за конституционни и законодателни промени трябва отново да бъде поставена. „И да кажем, че без реформа в прокуратурата, такава в дълбочина реформа, не може да се случи”, посочи Панов. Той дал примери с различни казуси в миналото като Костинброд, КТБ, ЦУМ-гейт, „които сочат на това, че всеки трябва да носи отговорност и да има механизми за носене на такава отговорност“. „Всякакви интерпретации за някакви лични конфликти между мен и главен прокурор намирам за неоснователни. Внушения за политика също. Определено реформата трябва да бъде в дълбочина. Такава за съжаление не се случи”, подчерта председателят на ВКС. Той посочи, че запознавайки премиера с констатациите на европейските експерти, моли за това темата да бъде отново въведена и в парламента.
Лозан Панов отново заяви, че очаква и настоява да има среща и с президента, както и с представителите, лидерите на другите парламентарно представени формации. „В дълбочина реформа трябва да бъде направена. Всяка мимикрия на реформа, съжалявам, но води до неверие в правосъдието”, каза Панов. Екатерина Захариева посочи, че „кабинетът никога не е опитвал и мимикрия на реформа, нито е имал намерение да прави, нито предишния парламент“.
Тя посочи, че има редица действия, които могат да се извършват на законодателно ниво. „Нашето мнение е, че да, това е изключително важна реформа, но не бива да се отлага всичко останало, отваряйки отново темата с Конституцията. Нямаме против, ние сме си го записали в предизборната кампания, но не бива да отлагаме всичко останало, фокусирайки се върху едната бройка където да бъде. Защото нашето мнение е, че по – скоро да се намали с малко парламентарната квота“, каза тя.
Много е важно изборът на следващ ВСС. Нека да не се опитваме още преди да е започнал същинският избор да компрометираме процеса.
Министърът на правосъдието Цецка Цачева каза, че е апелирала за повече конкретика в това, под което Панов разбира - в дълбочина да се работи за съдебната реформа. „В никакъв случай не бих могла да приема, че това, което е направено до момента в промяната на Конституцията и с което се постигнаха много важни и значими неща да се омаловажава и да се нарича мимикрия“, заяви Цачева.
Добави коментар