„С мажоритарния закон в този му вид ГЕРБ ще управлява до живот“, прогнозира Димитър Делчев, заместник-председател на „Движение България на гражданите“ от Реформаторския блок, на пресконференция във Варна. „Ние сме първите, които се обявихме против мажоритарните избори с абсолютно мнозинство в два тура. Такива избори се провеждат само в няколко африкански и азиатски страни“, допълни той. Целта на този закон е да бетонира ГЕРБ с подкрепата на ДПС и вече не би трябвало да има съмнения, че тази система устройва само статуквото. ГЕРБ, БСП и ДПС ще са единствените в Народното събрание при подобна система.
Според юриста това ще вдигне купения вот до 60 – 70% и ще напълни парламента с мутри и васали. „В България и бездруго няма истинска демокрация в момента, защото при всички проведени избори досега 25 % от вота е корпоративен“, заяви Делчев.
„4 млн. души ( 1 млн. гласували против и 3 млн. негласували) не подкрепиха въвеждането на мажоритарна избирателна система и ние ще настояваме техният глас да бъде чут“, заяви Делчев и подчерта, че Реформаторският блок ще инициира обсъждания по темата с непредставената парламентарно десница.
„Ще поканим „Нова Република“ и „Да, България“ да дискутираме съвместна позиция както по темата с мажоритарния вот, така и по темата със законопроекта за застрояване на Черноморието“, сподели Найден Зеленогорски, който също взе участие в пресконференцията. „Да изкараш на протест хората две седмици, след като си създал правителство, не е белег за зрялост“, заяви той. Според десния политик бъдещето на десницата и дясно-центъра се състои във взаимодействие и обединение около обща платформа.
Той изказа критика срещу управляващото мнозинство за темповете, с които работи и направи сравнение, че за същия период преди две години и половина Народното събрание е внесло четиридесет срещу сегашните шест законопроекта. Зеленогорски заяви още, че РБ не вижда ясна концепция по отношение на българското председателство на ЕС и че управляващите трябва да се възползват от професионалния капацитет на извънпарламентарната десница при дефинирането на тази концепция.
Добави коментар