Цацаров е на посещение в Брюксел по покана на белгийския си колега, съобщи БГНЕС. Българският главен прокурор присъства на заседанието на Прокурорския съвет,в чийто състав влизат федералният прокурор и 5-те генерални прокурори на Кралство Белгия, съобщиха от прокуратурата.
Съгласно подписаното Споразумение за сътрудничество между двете прокуратури в хода на разговорите беше обсъдена реформата на федералното обвинение в Белгия. То предвижда намаляване на броя на прокуратурите. По този начин ще се редуцира администрацията и ще се оптимизират разходите,без да се намалява броя на прокурорите. Понастоящем в Белгия работят ок. 1400 прокурори. Целта е магистратите да бъдат мобилни и най-подготвените от тях да поемат тежките случаи, поясниха белгийските домакини.
От своя страна Цацаров заяви, че в България предстои прекрояване на съществуващата съдебна карта по отношение на броя на прокуратурите. "За целта отправихме запитване към Конституционния съд, чието становище е, че подобна реформа не противоречи на основния ни закон. Децентрализацията в българската прокуратура е въпрос, който вълнува съдебната система", каза още Цацаров. Според него, подобна стъпка е от значение и за повишаване на доверието в българските правоохранителни органи. Всеки горестоящ прокурор е длъжен на дава единствено писмени насоки и указания на долустоящите прокурори. Това се отнася и по отношение на методическите указания, които дава главният прокурор, подчерта още Цацаров.
Белгийската федерална прокуратура има правомощия да наблюдава всяко дело от образуването му до внасянето му в съда. Тя осъществява контрол над полицейските служби и по отношение на цялостното разследване. Същият е принципът и за българските правоохранителни органи, посочи Цацаров.
Понастоящем в Белгия се подготвя изцяло нов Наказателен кодекс и текат професионални дебати по темата,сподели г-н Льов.
Особено внимание в хода на разговорите беше отделено на делата за тероризъм.
Добави коментар