Батак е име страшно в своето величие и трагедия. Батак сме всички ние. Стъпвайки тук, притихваме в преклонение и молитва. Преклонение пред апостолите и въстаниците, които с цената на живота си ни дариха идеала за нова свободна България. Молитва на мъчениците от кладите и дръвниците. Батак изчезва от лицето на земята, за да се превърне в олтара на нашата свобода.
Това зави президентът Румен Радев при честването на 141-годишнината от Априлската епопея, предаде БГНЕС.
Историческите паметници на зверските кланета и днес са живи в напоената със скръб земя. В опожарените черква и училище. В тях вековният тиранин за последен път се опита да прегази вярата и самоопределението на българския народ. Да угаси неизлечимата искра на нашето национално достойнство. Ужасното безумие. Съдбата на града-светиня остава позор за човечеството, каза държавният глава.
"Тя е звучен, унизителен шамар в политическото лице на Европа, която безучастна, наблюдаваше зверствата, но зовът на Батак успя да я събуди, защото, както пише Виктор Юго "има часове, в които човешкото съзнание започва да говори и заставя правителствата да слушат". Именно в лицето на просветените умове от онова време проговаря съвестта на човечеството и застава в подкрепа на българския народ. Гласовете на Юго и Гладстон, на Гарибалди и Уайлд, на Достоевски, Тургенев и Толстой, на Макгахан и Скайлър поеха посланието на батачани, че вече не са рая и няма да спазват робското правило, че преклонена глава, сабя не я сече", припомни президентът Радев.
"Чедата на Батак доказаха, че на тази земя живее народ, способен от пепелта да издига крепост на духа, а от въглените да изтръгва светлина за утрешния ден. Гордея се , че вие батачани пазите грижливо своята родова памет без историческа корист, без ненавист и зложелание. Напротив, днес Батак е място за поуки и надежда. Батак е предупреждение, че омразата и фанатизма раждат чудовища. Но Батак е надежда, че нашите деца ще растат в мир, разбирателство и единение", подчерта държавният глава.
Добави коментар