Националният военен университет „Васил Левски”, факултет „Артилерия, ПВО и КИС”, катедра „Информационна сигурност” са организатори на международна научна конференция „Киберсигурността в информационното общество”, започнала в Шумен. Държавната комисия по сигурността на информацията, Дирекция „Сигурност на информацията” към Министерството на отбраната, Институтът по отбрана „Проф. Цветан Лазаров”, Национална лаборатория по компютърна вирусология на БАН и факултетът по технически науки към Шуменски университет „Еп. Константин Преславски” са съорганизатори на форума, който ще продължи и утре в шуменския факултет на Националния военен университет.
Полковник проф. д-р инж. Сашо Евлогиев – декан на факултет „Артилерия, ПВО и КИС” откри конференцията, на която присъстваха областният управител на Шумен Валентин Александров и зам.-кметът на общината Найден Косев.
“Международната научната конференция е част от усилията на ръководствата на Университета и Факултета, на целия академичен състав да продължи развитието на научно-изследователската и развойна дейност, да се задълбочи нейното приложение в практиката и да се търсят пътища за интегриране на възможностите на Университета и други висши училища в страната и чужбина”, с тези думи откри форума подполковник Евлогиев.
“Ще се опитаме да споделим и да задълбочим нашите знания, опит и научни постижения в сферата на защитата на информацията в новите реалности на глобализиращия се свят”, подчерта деканът на факултета .
В работата на научния форум вземат участие представители на висши училища от страната и чужбина, държавната и местна власт, научни организации, дружества, фирми и неправителствени организации. Сред участниците има и специалист от технологичен университет във Варшава.
По време на двудневната конференция ще бъдат представени повече от 30 научни разработки от 44-ма докладчици.
„Киберсигурността е важна защото всяка една информация, която се публикува в мрежите, може да бъде използвана с двойно и тройно предназначение. И за да не се случва това идеята е да се търсят начини и методи всеки, който публикува и комуникира по някакъв начин да бъде защитен и да бъде сигурен, че неговите думи ще бъдат конфиденциални в пространството“, каза за Тopnovini.bg зам.-деканът на факултета по „Артилерия, ПВО и КИС“ полковник Красимир Калев.
Ползвателят трябва да е сигурен, че ползва истинска информация и този, който я популяризира трябва да е сигурен, че тя отива на правилното място и никой няма да злоупотреби с нея, за да извлече дивидeнти, каза още полковник Калев.
През тези два дена в Шумен ще има научни секции за държавна и информационна сигурност и студентско-докторантска секция.
В хода на форума се очаква да се включи и зам.-министърът на отбраната бригаден генерал (о.р.) Стефан Петров.
Добави коментар