По повод 25-та годишнина от създаването на Националния Музей Котрочени към Президентската администрация на Румъния, диплома и плакет получи Лили Ганчева, Изпълнителен директор на Асоциация Еврорегион Данубиус. Информацията съобщават от Асоциацията.
Припомняме, че една от тези изложби, „Кралица Мария – история и съдба” , бе показана в Русе, в рамките на дните на румънската култура в България. Със съдействието на Асоциация Еврорегион Данубиус, изложбата бе показана и в Националната бибилотека в София и Двореца в Балчик. Еврорегион Данубиус съдейства и за сключване на договори за сътрудничество на Двореца „Котрочени” с различни български културни институции.
Дворецът „Котрочени” е построен през 1679 г. – 1681г. от влашкия владетел Шербан Кантакузин (1678 - 1688) на хълма Котрочени в Букурещ. През 1888г.,принц Фердинанд от династитята Хохенцолерн, голям любител на природата, избира за постоянно свое седалище Котрочени. Това налага промени в конструкцията, отговарящи на новото й предназначение. През 1893г. е построен двореца, по планове на френския архитект Паул Готтерау в класически венециански стил.
По-късно румънският архитект Григоре Черкез добавя ново северно крило в национален романтичен стил, добавяйки, една голяма стая с тераса с две колони с кули, едната от които е реплика на известния манастир Хурез. Принцеса Мария принц Фердинанд се преместват в Котрочени през март 1896. Принцесата оставя отпечатък в Котрочени, персонализирайки го със своя дух и очевидни артистични наклонности.
Между 1949 - 1976 Котрочени става Дворец на пионерите. След Румънската революция от 1989г., Котрочени става официалната резиденция на президента на Румъния. Котрочени е единствената резиденция на цялата румънска територия, която е използвана най-дълго, края на XVIв. до наши дни. На 27 декември 1991 г., е открит за обществеността Националния музей Котрочени. От 2001 г. насам, Националния музей Котрочени е подчинена на президентската администрация.
Добави коментар