На Сирни заговезни търсим прошка от близките си и от тези, които ни заобикалят. Най-често прошка се иска от родителите, но това не трябва да става еднократно през годината, а много по-често. Това показва анкета на БГНЕС сред столичани.
Бих поискал прошка преди всичко от хората, които ме обкръжават, на които съм задължен, на които давам, от които взимам и с които разчитам да продължа още дълго време.
Празникът Сирни заговезни е част от религиозните представи и за мен, като атеист, те имат малко по-различна стойност. От тази гледна точка хубаво е и да мислим за това какво причиняваме на околните и да искаме прошка винаги, когато сме усетили, че сме ги обидили, че сме накърнили интереса им, или че сме направили нещо, което не им харесва, не един ден в годината, а всеки ден.
Но традицията е такава - хората са определили един ден специално за прошка. Бих се обърнал към всички с препоръка всеки ден от годината да е Сирни заговезни. Това каза археологът Петър Балабанов пред БГНЕС.
Прошка от близките ще вземе и младата Виолета Вълкова, защото според нея това най-важно. Прошката я искаме заради себе си по-скоро, за да бъдем в мир със себе си, а не толкова заради това да бъдем в добри отношения с другите хора.
Прошка ще поиска и Жана, защото няма безгрешни хора. Тъй като всички грешим е редно да си прощаваме. Аз бих взела прошка от родителите си, но те за съжаление, не са между живите. На прошка се ходи при по-големия, при кума. От сегашните ми обкръжаващи, ще взема прошка от съпруга си, а от сина ми ще очаквам да поиска прошка от мен.
Според нея ние българите прощаваме бързо, но за съжаление и бързо забравяме.
От родителите си ще поискат прошка и млада двойка - Денис и Александра. Според Денис е важно да се взима прошка за да продължат и взаимоотношенията с хората. Няма как да продължиш взаимоотношението си с някого, освен, а ако не си простил, допълни и Александра. Пък и всички правим грешки и е нормално да си искаме прошка, важното е да се дава и да се иска, обобщи тя.
Добави коментар