Москов пусна поръчка за 23 млн.лв. часове преди да напусне

18:17, 29 яну 17 25 332 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Обществена поръчка на стойност почти 23 млн. лв., без ДДС, е обявило Министерството на здравеопазването в предпоследния ден на мандата на Петър Москов. Самата поръчка е за “доставка на ваксини за извършване на задължителни и целеви имунизации и реимунизации, биопродукти за извършване на постекспозиционна профилактика и технически средства за приложението им за 2017 г.”, предаде БГНЕС.

 

Документацията за стартирането на процедурата е подписана от заместника на Москов - Адам Персенски на 25 януари 2017 г., който заедно с Москов е с повдигнато обвинение за вноса на турски ваксини. 26 януари беше последният ден от мандата на предходния кабинет, т.е. поръчката е обявена по-малко от 48 часа преди встъпването в длъжност на служебния вицепремиер и здравен министър Илко Семерджиев. От документацията на обществената поръчка става ясно, че тя е за осем обособени позиции и включва, както следва: ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б; ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце, хепатит Б; ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит; ваксина срещу бяс; ваксина срещу коремен тиф; човешки специфичен имуноглобулин срещу Кримска треска; серум противо-антраксен; серум противо-ботулинов.

 

От общата стойност на поръчката - 23 млн. лв., 7 млн. лв. са по първата обособена позиция, а за втората са над 12 млн. лв. Като това са цени без ДДС. Договорите с изпълнителя на доставките ще бъде валиден от датата на подписването му до 31 декември 2017 г. Посочени са и прогнозните количества, които ще трябва да бъдат доставени – 180 000 ваксини срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце, 214 000 ваксини срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце, хепатит Б, 120 000 ваксини срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит. За другите обособени количествата са значително по-малки.

 

Срокът за подаване на оферти е 01 март 2017 г., а в момента тече 10-дневен срок, в който откриването на процедурата може да бъде атакувано пред Комисията за защита на конкуренцията. От години практиката показва, че компаниите, които произвеждат и държат лицензите за ваксини често атакуват процедурите, обявени от МЗ по Закона за обществените поръчки, което принуждава ръководството на здравното ведомство да сключва директно договори с производителите, без провеждането на търгове. Сред причините, които се сочат е опасността страната да остане без нужните ваксини за новородени.  

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама