Община Смядово е първенец по саниране в област Шумен

14:02, 25 яну 17 25 634 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Общо 6 са напълно завършените сгради по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в област Шумен. Първенец е Смядово, където са санирани 4 блока, а петият е на приключване. С по един саниран блок са общините Велики Преслав и Каспичан. Към момента Шумен не може да се похвали с напълно завършена работа по жилищна сграда.

Това съобщи областният управител Донка Иванова на Областния съвет по развитие, който се проведе днес.

В момента, върху 6 обекта в Шуменско се извършват строително-монтажни дейности. 4 от тях се намират в Шумен, а останали два са в Смядово.

126 сдружения на собственици са регистрирани в област Шумен, като 96 от тях са подали заявления за финансова помощ по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. 93 са одобрени, а 87 сдружения са сключили договори с кметовете на общините. До Българската банка за развитие са изпратени 87-те искания за сключване на договори за целево финансиране. Сключени са 45 договора. За 39 от сградите има изготвени обследвания и са стартирани дейности.

Кметът на Смядово Иванка Петрова сподели опита на администрацията относно подготовката за саниране, работата с документацията и сътрудничеството със сдруженията.

„Някои от колегите в началото коментираха, че всичко това е работа на сдруженията. Те обаче не могат да се справят сами с цялата документация. Аз виждам във всичко активната намеса на Общината. Намесата обаче не трябва да свършва до сключването на договорите. Благодарение на всичко това, лятото завършихме 5 блока, а останалите седем, очаквам да бъдат финансирани. Ще обновим 100 %  от блоковете в града”, обясни тя и добави, че дори и тези, които са били скептични към програмата, сега вече споделят положителни отзиви за крайните резултати и най-вече за икономията на енергия през зимните месеци.

Община Смядово е получила и Етикет за иновации и добро управление на местно ниво.

Иванка Петрова обясни, че кандидастването започва с попълване на анкетна карта от общинските съветници. Това представлява един вид самооценка върху 12 принципа, които са основен елемент за присъждането на етикета.

„Доста документи събрахме и представихме. Работата е обемиста. Двама независими оценители в рамките на 5-6 месеца оценяват това, което сме подготвили и след това се формира една средна оценка. Имаше доста препоръки, които изпълнихме”, каза още Иванка Петрова.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама