Капитанът на риболовен кораб Христо Спасов няма да плаща на румънските власти

06:53, 06 дек 16 25 356 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Капитанът на арестуван през 2011 година в Румъния рибарски кораб Христо Спасов не трябва да плаща наложената му от съда в Румъния и потвърдена от Окръжния съд в Добрич конфискация. Това реши Апелативният съд във Варна. Той отмени решението на Окръжния съд в Добрич, с което с което на българския капитан на риболовен кораб от Балчик Христо Спасов е била наложена конфискация на сума в размер на 10 000 румънски леи или 4 395,12 лева. Наказанието е основано на тяхна Извънредна правителствена наредба  за  престъпления против околната среда, включително  незаконен  трафик  на  застрашени  животински  видове и застрашени  растителни  видове  и  разновидности. 

Въззивната инстанция отказва за признае и да допусне изпълнение на присъда на Окръжния съд в Мангалия, както и съдебно решение на Апелативния съд в Констанца за наложена специална конфискация на сума в размер на 10 000 румънски леи.

Риболовният кораб, капитан Христо Спасов и неговият екипаж бяха арестувани на 13 април 2011 г., в момент, когато са осъществявали стопански риболов на 22 мили от брега срещу град Мангалия – в изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Румъния. Капитан Спасов е притежавал надлежно разрешително за извършване на стопански риболов, издадено от българските власти. Румъния обаче намери, че то не е достатъчно, а било нужно разрешение и от тяхната държава.

Още през 2011 година скандалът с ареста на българския кораб и на капитан Спасов предизвика посещение в Румъния на еврокомисар от комисията по рибарство и морско дело. Два пъти първоинстанционният румънски съд оправда капитан Спасов, като прие правото на равен и свободен достъп на българските кораби до ИИЗ  във водите на Румъния в Черно море и всеки път след протест на прокуратурата делото е било възстановявано.

Година, след като бе задържан в междуобщностни води, балчишкият риболовен кораб на капитан Христо Спасов се завърна в България. През цялото време риболовният бранш в страната изразяваше своето недоумение за случилото се.

Неговата битка със съдилищата в Румъния продължи две години. За да покрие разходите си - по пътувания до северната ни съседка, адвокатски хонорари и съдебни такси, се наложи той да нареже малкия си кораб.

За решението на Апелативния съд трябва да се уведоми незабавно съдът в Мангалия, както и Министерство на правосъдието на България. Решението е окончателно.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама