В музея в Добрич реставрираха рядък античен съд за смесване на вино с вода
08:35, 03 дек 16 / Култура
25
427
Шрифт:
Досега такъв артефакт не е съхраняван във фонда на музея. В цялата страна има не повече от 20 такива съда, но никой от тях не е бил толкова силно фрагментиран.
Марияна Пехливанова - специалист в Ателието, обясни, че при постъпването в музея, кратерът е бил със запазена долна част, наречена столче, и малко от дъното. По възстановяването са работили още керамикът Таня Иванова и реставраторът Павлин Пенев.
Кратерът е елински съд за смесване на вино с вода. Тези големи съдове са били поставяни в средата на помещението, а разреденото с вода вино се е черпело от тях с други съдове.
„Върху нашия съд няма подпис на майстора. Обикновено художникът много рядко се е подписвал върху своите произведения. Обикновено има подпис на грънчаря, който държи грънчарницата, и рисунъкът, който е върху тези съдове, се определя на името на грънчаря, а не на художника“, посочи Марияна Пехливанова.
Съдът е червенофигурен, с камбановидна форма. Украсата пресъздава шествие на Дионис и свитата му. В центъра е представен самият бог, яхнал кон. В дясната си ръка държи жезъл, завършващ с шишарка. Предната част на коня е закрита от изобразена в бяло, танцуваща с ритон нимфа. В краката й е изправен рог на изобилието. Пред всички върви сатир, носещ флейта и купа с плодове, а зад бога е изобразена танцуваща вакханка. В задната част на съда са представени схематично фигурите на трима, облечени в дълги химатиони младежи.
Кратерът се датира в IV век пр. Хр. и, вероятно, принадлежи към стиловата група на художника на Телос.
Представен бе и скифос – чаша за пиене на вино, който също се датира в IV век пр. Хр.
Костадинов определи кратера, който е дарен на музея, като изключително рядка и ценна находка, великолепно произведение на античното изкуство.
Добави коментар