Съдът върна дело за атенатата срещу Алексей Петров заради грешки и „недопустим подход“
11:31, 25 окт 16
25
455
Шрифт:
Припомняме, че наскоро съдът върна делото срещу Герман Костин, подсъдим за убийството на 5-годишния Никита, заради подобни грешки на прокуратурата, които се появяват в редица знакови дела на държавното обвинение.
В мотивите си съдия Николов казва, че прокуратурата не е посочила в обвинителния акт срещу Роман Логвиненко, сочен за организатор на неуспешния атентат, фактите описващи обективните и субектвините признаци на престъплението. „Липсата на посочване на тези факти или неяснотата им съставлява съществено нарушение на процесуалните правила“, мотивира се съдията.
В обвинителния акт срещу Логвиненко прокуратурата единствено е описала свидетелски показания и писмени доказателства и е преразказала ситуацията около стрелбата с гранатомети по колата на Алексей Петров. От изложените факти обаче „не става ясна самоличността на лицето /лицата/, които държавното обвинение приема, че са участвали в изпълнителното деяние на престъплението, нито конкретните действия на извършителя /извършителите/“.
Също така липсват факти за използваното огнестрелно оръжие и не са изяснени взаимоотношенията между сочения за поръчител Логвиненко и физическите извършители, като липсват и факти за срещи и контакти между тях. Прокуратурата не е предоставила и данни, според които Логвиненко е улеснил физическото извършване на престъплението.
Според съдия Николов е недопустим подходът на прокуратурата да не се посочват конкретни факти в обстоятелствената част на обвинителния акт, а да се възпроизвеждат съдържанието на събрани в хода на досъдебното производство доказателствени средства /преразказ на свидетелски показания, протоколи за извършени действия по разследване/ и експертни заключения.
„Липсата на фактически дадености, съдържащи се в обвинителния акт, описващи съставомерни признаци на престъплението, за което на Роман Логвиненко е повдигнато обвинение, нарушава процесуалното право на защита на последния. Нарушаването на правото на защита на обвиняемия винаги е съществено процесуално нарушение, което в случая е допуснато в досъдебната фаза на процеса и същото е отстранимо“, се казва накрая в мотивите на съдията..
Добави коментар