Откриха уникални мозайки в Голямата базилика в Пловдив
16:12, 24 окт 16
25
470
Шрифт:
В края на VI век-началото на VII век има силно заметресение последвано от "Юстинияновата чумна епидемия". Заради намаляващите ресурси на Византийската империя сгратата не е възстановена и няколко века по-късно населението от Средновековната епоха започва да я използва като некропол. Централният вход на църквата е била оформена от сложни рамки и колони.
"При разчистване в събота на пространството пред основната част на базиликата попаднахме на мозайки от медальон от паун. Тази мозайка води богомолците през централния вход към базиликата. Около пауна има ромбовидно разположени квадрати с птици", каза Танкова.
"Базирайки се на това, което открихме в южната половина знаехме какво ще открием в северната. Изненадани сме от добре запазения фасаден зид и входовете на базиликатата, както и от мозаечния под", допълни археологът. Работниците на обекта вече са обучени и пазят разкопките.
В северната част на базиликата върху мозаечен под археолозите пък са попаднали на стенопис на Св. Петър. "Започнаха да излизат фрагменти от стенопис. На един от фрагментите е изобразена долната половина на лицето на мъж, има брада, вижда се и част от косата. Стенописът е много цветен и е изписан в техниката мокро фреско", уточни Жени Танкова. По-късно археолозите са поднали и на фрагмента с надписа на името на светеца.
Разкриването на базиликата трябва да завърши през ноември 2018 година. "През следващата година обаче започваме работа по изграждане на покривно съоръжение. То трябва да е съобразено със съществуващите наоколо сгради", обясни кметът на Пловдив Иван Тотев.
Добави коментар