Св. Ангелова: До края на 2016 година се очаква законът за социалните услуги да бъде приет

11:33, 23 сеп 16 / Политика 25 391 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
До края на 2016 година се очаква законът за социалните услуги да бъде разгледан в пленарна зала и приет. Новият закон цели създаване на един механизъм за по-добро планиране на потребностите и на разпределение на социалните услуги.

Това заяви заместник-председателят на парламентарната комисия по труда и социалната политика Светлана Ангелова, съобщиха от пресслужбата на ГЕРБ.

С новия закон ще се обедини цялата материя относно социалните услуги в единен нормативен акт, независимо дали услугите се предоставят за деца или пълнолетни лица. Това ще позволи синтезирането и унифицирането й, което ще доведе до по-добро правоприлагане в тази сфера.

Понастоящем нормативната уредба в областта на социалните услуги се съдържа в Закона за социално подпомагане и Правилника за неговото прилагане, Закона за закрила на детето и Правилника за неговото прилагане, Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца, както и в други нормативни актове.

В текстовете на закона се дефинират по нов начин социалните услуги като дейности, които се основават на специфичните потребности и индивидуална социална работа в подкрепа на лицата. Така ще се постигне по-голям ефект за потребителите и ще се осигурят възможности за разширяване обхвата на ползвателите.

Сегашният модел - социалните услуги де се свързват само със „сградата“ и мястото, в което се предоставят, не само не съответства на същността на социалните услуги, но и не позволява да се развиват по-иновативни форми на услуги, от които определено има нужда. Голяма част от услугите са консултативни и те следва да могат да се извършват не само в определени „сгради“, както е досега, а и в домовете на лицата, в училища, в лечебни заведения и други, т.е. в близост до потребителя, а не задължително на място, което се квалифицира като социална услуга, посочи Светлана Ангелова.

Въвежда се по-добър подход за планиране на социалните услуги, основан на реалните потребности на областно и общинско ниво, но и в съответствие с националните приоритети. По-добро планиране и управление, както и разкриването на конкретни услуги, основано на обективни показатели. Такова планиране на услугите ще гарантира, че развитието и предоставянето на услугите и усвояването на публичните средства ще се осъществява по ефективен и прозрачен начин, въз основа на реални нужди на населението, а не въз основа на интерес на общините и другите доставчици да развиват един или друг вид услуга.

В този контекст Светлана Ангелова отбеляза, че в България има населени места, където в момента се забелязва "пренасищане" със социални услуги. В същото време има такива, където има нужда от разкриването на нови услуги. Затова ще се извърши преразпределяне на социалните услуги с оглед балансиране на нуждите и предоставяните услуги към момента.

Въвеждането на един индивидуален подход при предоставяне на социалните услуги на база на индивидуалните потребности на лицата е много важно, коментира депутатът.

Това е свързано и с предлагането на конкретни дейности, от които лицата имат нужда, а не включването им в целия набор от дейности, които се осигуряват с една услуга, независимо че те не са им необходими. Именно с този индивидуален подход ще се изразходват по-ефективно държавните средства, които се дават за финансиране на социалните услуги.

Предстои поетапно въвеждане на принципа „парите следват клиента“. Това предполага финансиране, ориентирано към потребителя, а не към запълване на „капацитет“.

Въвежда се мултидисциплинарен подход при оценка на потребностите и при предоставяне на услугите. Характерът на бариерите пред социалното включване на уязвимите групи е комплексен, което изисква мултидисциплинарен подход с оглед извършване на реална и точна преценка в екип от различни специалисти за необходимата подкрепа.

С новия механизъм за оценка на потребностите ще се определи подкрепата, която е необходима за лицето, както и за нейния вид и интензивност, с оглед включването на лицето в живота на общността. Обективността на процеса на оценяване е свързана с прилагането на ясни, прозрачни и последователни правила и методика на провеждане, както и с разпределение на ролите на участниците, което гарантира избягване на конфликта на интереси.

Паралелно с това ще бъде правена нова оценка на ефективност и ефикасност. Така ще се отчита крайния резултат от дейността и ефектите върху потребителите за реалното посрещане на потребностите и постигането на промяна за потребителя, както и оптималното използване на наличния ресурс, каза Светлана Ангелова.

Чрез новия закон се създава законова основа за разработване на детайлни критерии и стандарти за качество на социалните услуги, коментира народният представител. Чрез разработването и въвеждането на система за оценка на качеството ще се позволи реалното отчитане на резултатите от услугите и крайния ефект върху потребителя.

Не на последно място по важност трябва да се отбележи подобряване на контрола от страна на държавата по отношение на качеството на услугите и разходването на публични средства, посочва Ангелова. Това ще стане чрез разширяване на обхвата на действие на контролните органи.

В тази връзка ще се променят стандартите за издръжка на всяка една социална услуга. Годишно се дават над 200 милиона лева за социални услуги, отбеляза Ангелова. За следващата година се предвижда увеличение на средствата за социални услуги с 11 милиона лева.

Законът е изключително важен, защото социалните услуги са един от основните инструменти за насърчаване на социалното включване. Необходимо е тези услуги да бъдат достъпни, гъвкави и адаптирани към нуждите на всеки потребител, подчерта в заключение заместник-председателят на парламентарната комисия по труда и социалната политика и народен представител от ГЕРБ в 19-и МИР – Русе Светлана Ангелова.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама