Зона Б на „Меден рудник“ е с най-добрата пешеходна инфраструктура в Бургас
14:01, 21 сеп 16
25
2623
Шрифт:
Тротоарите в Зона Б в „Меден рудник“ събират най-голям процент сред предпочитанията на хората, че са в задоволително или в добро състояние – 96,7 %. След нея се нареждат тези в комплексите „Славейков“, „Изгрев“ и „Лазур“. На обратния полюс – с най-лоша оценка, са тротоарите в кварталите „Акациите“, „Победа“, „Ветрен“ и „Банево“, както и в Зона В на жк „Меден рудник“.
При пешеходните пътеки със съвсем малко по-добра оценка на първо място е жк „Възраждане“ (91,7 %) пред Зона Б на „Меден рудник“ (90 %). След тях са „зебрите“ в „Славейков“, „Лазур“, „Изгрев“ и „Братя Миладинови“. Като най-зле са определени пешеходните пътеки в същите градски зони като при тротоарите.
Зона Б в най-големия бургаски комплекс е абсолютен лидер в раздела за бордюри и скосявания – събира 100 % от гласовете на анкетираните. На второ място е жк „Възраждане“ с 95 %.
За сметка на това комплекс „Възраждане“ е с най-добрите пешеходни светофари – 100 %, следвани от тези в Централната градска част – 97,1 %. Тук Зона Б на „Меден рудник“ е на трето място с 93,3 %.
Местата с най-лошите или направо липсващи светофари за пешеходци са кварталите „Акациите“, „Победа“, „Ветрен“ и „Банево“, жк „Славейков“, като и част от Зона А и целите зони В и Г на „Меден рудник“.
В раздела „Елементи на дизайна“ най-високо са оценени тези в жк „Възраждане“ (98,3 %), следвани от жк „Изгрев“ (90 %) и жк „Славейков“ (82,9 %). Най-лоши са елементите на дизайна отново в посочените по-горе 4 бургаски квартала, както и в зоните А и В в жк „Меден рудник“.
При велоалеите Зона Б на „Меден рудник“ си поделя лидерското място с жк „Зорница“ – по 80 % от гласовете на анкетираните. Следват жк „Славейков“, Зона А и В на „Меден рудник“ и жк „Изгрев“. Тук на дъното на класацията са кварталите „Горно Езерово“, „Долно Езерово“, „Ветрен“, „Банево“, както и комплекс „Лазур“.
Зона Б на „Меден рудник“ е оценена най-високо и в раздела „Велосипедни пресичания“ (83 %). След нея са комплексите „Изгрев“, „Славейков“ и зоните А и В на „Меден рудник“. На другия полюс са отново Горно и Долно Езерово, Ветрен и Банево, както и жк „Зорница“ и „Лазур“.
Подобна е ситуацията и в раздел „Знаци и маркировка“ – Зона Б пак е лидер с 90 %, следвана от „Зорница“, „Изгрев“ и „Славейков“. Най-зле са знаците и маркировката в Горно и Долно Езерово, Ветрен, Банево, „Акациите“, „Победа“, в жк „Лазур“ и в Централната градска част.
Изводите на анализа посочват най-силните и най-слабите страни на пешеходното движение и инфраструктурата в Бургас.
Сред силните са наличието на стабилен дял на пешеходните пътувания спрямо останалите видове пътувания – 15 %; Компактност на градското ядро и сравнително къси разстояния, предразполагащи към развитие на пешеходното движение; Наличие на изцяло пешеходна зона в рамките на градския център с възможности и силни предпоставки за нейното развитие; Присъствие на паркове, градини, зелени площи и междублокови пространства, даващи възможност за пешеходно преминаване и бързи диагонални връзки и др.
Слабите страни: Фрагментиране на жилищни територии в града от големи улици и булеварди с висока интензивност на трафика; Разделяне на пешеходните потоци чрез преминавания в подлези, които в повечето случаи не се използват; Състоянието на пешеходната инфраструктура все още не е на ниво, което да осигурява безпроблемното предвижване на хора в неравностойно положение.
Добави коментар