Бургаската полиция засилва мерките за безопасност по празниците
07:29, 21 сеп 16
25
395
Шрифт:
Организираните празнични инициативи в областта, както и местата, където се очаква по-голямо струпване на хора по време на почивните и празнични дни ще бъдат охранявани от полицейски служители. За превенция и противодействие на различни правонарушения са планирани специализирани полицейски операции по време на тържествата и публичните прояви.
Ще се осъществява контрол, регулиране на движението и паркирането по пътищата и подходите към масово посещаваните места. Създадена е организация за извършване на своевременни проверки по всички получени сигнали, свързани с престъпления и правонарушения. Завишен е контролът при пренасянето, законната употреба и съхранението на взривни вещества, огнестрелно оръжие и боеприпаси.
Предвид очаквания интензивен пътникопоток през празничните и почивни дни е създадена организация за подобряване безопасността на движението. За да се избегнат предпоставките за пътнотранспортни произшествия, полицаи ще участват активно в организирането на движението на входно-изходните точки на градовете и на места с висока интензивност на движението, като ще се следи за спазване на скоростта, управление на МПС под въздействието на алкохол, отнемането на предимство, неправилното изпреварване и пресичане. Предвидено е провеждането на специализирани полицейски проверки и операции по широкообхватен метод за контрол.
От МВР съветват гражданите да внимават с измамниците. През празничните дни те са особено активни, разчитайки на приповдигнатото настроение и намалената бдителност у хората. За извършването на престъпните си намерения измамниците използват различни начини – по телефона, директно на улицата или в домовете на гражданите. Боравят с богат репертоар от техники за заблуди, демонстрират състоятелност, възможност и влиятелни познанства, умело имитират съчувствие, добронамереност и желание да помогнат. Измамниците се представят за различни хора – близки роднини, лекари, полицаи, социални служители, служители в агенции, банки и други, но във всички случаи целта им е една – да вземат колкото се може повече пари от своите жертви.
Някои измами са придружени и с кражби. В тези случаи злонамерените хора имат достъп до жилището на своята жертва. Примерите са много: ”Мними врачки, които развалят магии”, “Мними служители, който уж ще съдействат за увеличение на доходите ви или за получаване на европейски средства за ремонт и саниране на жилището”.
Препоръките на МВР са в никакъв случай да не се изпълняват указания, в които се искат пари по телефона, независимо кой и по какъв повод отправя искането.
При подобни случаи гражданите първо трябва да се свържат с близките си, след това да сигнализират на тел. 112 или да потърсете помощ в местното полицейско управление.
Друга препоръка е да бъдем по-бдителни и отговорни към личните си вещи. Статистиката сочи, че често кражбите са провокирани от оставен без надзор багаж – скъпи вещи, поставени в колички за пазаруване, пари и документи в дреха на закачалка в заведение. Всички знаем, че джебчиите използват струпването на хора в търговските обекти, транспортната мрежа, църковните храмове и местата за провеждане на масови мероприятия. Те се сливат с тълпата и умело пребъркват джобове и чанти. Обект на кражбите им, са основно портмонета и телефони от преметнати през рамо дамски чанти и външни джобове на дрехи със свободна кройка. Жертви на джебчийска кражба стават и мъже, носещи портфейли в задният джоб на панталоните.
Ако пък възнамеряваме да отсъстваме от дома си по време на празниците, трябва да вземем мерки да предпазим жилището и ценните си вещи от престъпни посегателства. Добре е да не съобщаваме за намерението да отсъстваме от дома си по време на празниците на много хора, още по-малко в социалните мрежи.
Добави коментар