С нова лаборатория Техническият факултет на ШУ посрещна своята 10-годишнина
12:39, 19 сеп 16
25
457
Шрифт:
Лентата на модерната лаборатори прерязаха Теодор Маринов, ръководител направления „Дигитализирано производство, процесни индустрии и задвижвания в „Сименс-България”, председателят на Надзорния съвет на фирма „Алкомет” Фикрет Индже, ректорът на ШУ проф. Георги Колев и деканът на Факултета по технически науки проф. Иван Цонев.
В кабинет „Ситуационен център за управление на кризи и бедствия” ще се обучават студенти в професионално направление „Национална сигурност”. Там ще се решават задачи, свързани с преодоляване на природни бедствия, аварии, пожари и терористични заплахи.
Кабинет „Програмиране на Siemens-контролери” е предназначен за подготовка на студенти в специалност „Компютърни технологии за автоматизация на производството”. В него те ще се учат да програмират контролери за управление на цифрови програмни машини и цехове в съвременното машиностроене, в логистични центрове и малки фирми. За този кабинет фирма „Siemens” е дарила шест контролера от серията „Simatic” на обща стойност 22 хил. лева.
Кабинетът е създаден и с помощта на „Алкомет” АД. Фирмата помогна за развитието на учебната среда на контролерите. За целта „Алкомет” АД спонсорира Шуменския университет с 10 хиляди лева.
Сградата на лабораторията е изградена със средства на висшето учебно заведение.
Оборудването е закупено с пари от бюджета на Факултета по технически науки.
И в двата кабинета има изградени компютърни мрежи по технологията „тънък клиент”. „По тази технология се създават съвременни индустриални компютърни мрежи, при които работните места са евтини терминални устройства и включват клавиатура, монитор и мрежово устройство, а основният изчислителен процес се извършва в сървър с огромни апаратни и информационни ресурси. Той се клонира и създава десктоп на толкова клиенти, колкото терминални устройства са включени в мрежата”, обясни деканът на Факултета по технически науки проф. Иван Цонев. Той благодари на ректорското ръководство на ШУ и дарителите.
При откриването на лабораторията Фикрет Индже отбеляза, че липсата на квалифицирани кадри продължава да е проблем на българската индустрия. „Очаквам модерните кабинети да помогнат за създаването на подготвени кадри за нуждите на местната промишленост”, каза Фикрет Индже.
Добави коментар