Само двама кандидати за ремонта на зала "Света София" в бившия Партиен дом

10:56, 19 сеп 16 25 700 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Едва три кандидата подадоха оферти в поръчката за над 23 млн. лв. за преустройство на зала "Света София" в сградата на бившия партиен дом. "Булстрой груп" отпадна заради ограничително условие за достъп до класифицирана информация и така останаха само два строителя - "Водстрой 98" и "НС груп" ДЗЗД, в която участват "Електрон прогрес" и "АТ инженеринг 2000". Ценовите оферти, които бяха обявени на 17 септември, показаха, че и двата участника имат почти еднакви предложения. Ценовата оферта на "Водстрой 98" е близо 18.46 млн. лв. без ДДС, а тази на "НС груп" ДЗЗД е 18.41 млн. лв. без ДДС. И двете оферти са по-ниски от цената, посочена като максимална в описанието на поръчката - 18.48 млн. лв. без ДДС, съобщава "Капитал".

Строител с много кратък срок

Критериите за оценка на икономически най-изгодната оферта са предложена цена с тежест 85% и срок на изпълнение с тежест 15%. "Водстрой 98" предлагат срок за изпълнение 23.41 месеца, което им е донесло оценка 9.355 от комисията, която е заседавала на 14 септември. "НС груп" ДЗЗД пък ще изпълнят проекта за 21.9 месеца, за което получават максимален брой 10 точки.

Тъй като обединението "НС груп" е предложило по-кратък срок и по-ниска цена, логично е да бъде избрано за победител. По-големият въпрос около поръчката е дали ще остане като част от бюджета на българското председателство на Съвета на ЕС, което започва на 1 януари 2018 г. Съдейки по предложените срокове, преустройството на залата може да бъде готово най-рано до края на лятото на 2018 г., т.е. след края на шестмесечното ни председателство.

По сходен начин имаше притеснения и за поръчката за ремонт на НДК, което е най-важната локация за събития от председателството. Там сроковете се скъсиха и предстои да бъде избран изпълнител съвсем скоро, а ремонтът да приключи малко преди началото на председателството.

Поръчка за специални участници

На условието за допуск до класифицирана информация отговарят малко строителни компании, което доста ограничи кръга от потенциални участници. Причината е, че рядко се налага, а за издаването му всеки собственик трябва да разкрие много информация за себе си и компанията пред службите.

Сред малкото с такъв документ е "Водстрой 98", която до неотдавна се свързваше с Делян Пеевски (депутатът получи допуск за рекордно кратко време, когато искаше да оглави ДАНС, а новият собственик на компанията е "Хидрострой"). "АТ инженеринг 2000" пък го придоби покрай кандидатстването си в приватизацията на "Техноекспортстрой". Тогава сделката беше платена от КТБ, а по-късно "Техноекспортстрой" също се сочеше за близка до Пеевски. При "Електрон прогрес" на Георги Крумов допускът е логичен, защото компанията работи по военни проекти.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама