Хакерските атаки – новата опасност пред медиите

18:24, 08 сеп 16 25 354 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Хакерските атаки като нова опасност пред медиите коментираха участници в конференцията "Ролята на медиите при кризи", която започна днес в Националния пресклуб на БТА в София, предаде агенцията.

Михаил Гусман от ТАСС посочи, че все повече се сблъскваме с хакерски атаки и псевдоинформационни съобщения, които са вредни за медиите. Струва ми се, че потенциално опасността съществува под мрака на криза да бъдат хвърлени провокативни съобщения, каза Гусман и добави, че трябва да се помисли за някакъв механизъм за проверка на съобщенията.

Днес не сме защитени именно от гледна точка на атаката върху информацията и заради това може да не сме достойни за ролята, която имаме - да сме достоверни източници, добави Гусман.

Той коментира и социалните мрежи, които по думите му не са медии, а една нова действителност. Според Александру Джибой от румънската агенция "Аджерпрес" хората започват да разбират, че социалните мрежи не са толкова истински медии. По думите му последните проучвания показват, че тенденцията социалните медии да се превърнат в основен източник на информация вече не е толкова убедителна.

Социологът Анатолий Гълъбов коментира, че прекалено бързото изнасяне изцяло в дигиталната среда отваря нови полета на риск. "Новите социални медии не са социални. Те са трибуни, но не образуват сцена - не се се вижда съседната трибуна. Те работят повече като отделни точки, но не образуват мрежа. Трябва да се върнем към знанието как функционира една мрежова среда", добави той.

Одил Дюпери - регионален директор на агенция "Франс прес", посочи, че във време на кризи медиите натрупват опит, и отбеляза, че информационните агенции полагат всички усилия, за да бъдат отразявани всички аспекти на дадена криза.

Ролята на информационните агенции, особено международните, е да бъдат там, където са потребителите, клиентите на медиите. Нито една медия не може да се намира едновременно на всички места, само агенциите могат да постигат това, посочи Дюпери. Говорейки за работата на "Франс прес", тя посочи, че в ежедневието агенцията има около 5000 съобщения на шест езика, 3000 снимки, 300-350 видеозаписа.

 

Европейската демокрация се нуждае от независими информационни агенции и ние трябва да се борим за тази свобода, заяви генералният секретар на Асоциацията на европейските информационни агенции Ерик Нилен по време на конференция "Ролята на информационните агенции при кризи", която започна днес в Националния пресклуб на БТА в София и ще продължи до 11 септември в Несебър. Домакин на форума е Българската телеграфна агенция.  

"Че кризите са много, че са ново явление и че се сменят - е факт", посочи генералният директор на БТА Максим Минчев и отбеляза, че това поставя нашата професия пред нови изпитания, наред с навлизането на новата технологична епоха. По думите му 80 процента от световната информация минава през агенциите, останалите 20 процента са за телевизията, радиото и пресата. В същото време представителите на агенционната журналистика са най-анонимните представители на медиите, защото нашите имена обикновено са скрити и не сме толкова популярни колкото другите колеги, коментира Минчев.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама