Алексанъдр Хайтов озвучи с "Шуми Марица" паметника на ген. Колев (видео)

16:03, 05 сеп 16 25 426 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Маршът "Шуми Марица" звучи от най-новата творба на скулптора Александър Хайтов - паметника на ген. Иван Колев в Добрич.

Паметникът бе монтиран днес в градинката до концертна зала "Добрич" под зоркия поглед на автора си скулптора Александър Хайтов и народния представител и лидер на НФСБ Валери Симеонов, както и членове на сдружението “Изграждане в град Добрич на паметник на ген. Колев и загиналите за свободата на Добруджа през 1916 г.”



В предното копито на коня е монтината фотоклетка, която отчита преминаването край паметника. При това се задейства изпълнението на марша, който е бил национален химн на България от 1879 (официално от 1886) до 1944 (официално до 1947) г.



Скулпторът Александър Хайтов е син на писателя Николай Хайтов. Той предизвика бурна дискусия в обществото през юни миналата година, когато бе открит паметник на цар Самуил със светещи очи в София. И продължи с шокиращите елементи, като в началото на тази година инсталира паметник на цар Иван-Срацимир във Видин с 3 светещи кръста в бяло, зелено и червено.

Той сподели, че срокът за изпълнение на проекта е бил безумно кратък, разполагал е само с 3 месеца. За извайването на паметника е използвал архивни документи и експонати на Националния исторически музей, като униформата на ген. Колев, седлото му и др.

Първоначалният текст на "Шуми Марица" е написан от Никола Живков, главен учител във Велес (днешна Македония) по време на османското иго. Последна редакция върху него извършва народния поет Иван Вазов (1912 г.) точно преди началото на балканските войни и участието на България в Първата световна война.

Текстът и мелодията на химна са типични за военен марш. Въпреки това, те са общоприети за национален химн в контекста на реакцията българския народ срещу решенията на Берлинския конгрес. Те по никакъв начин не се свързват с монархията или държавното устройство на страната, но въпреки това след деветосептемврийския преврат от 1944 г. са заклеймени като монархофашистки и реакционни - от новата "народна власт" на Отечествения фронт и съответно "Шуми Марица" е заменен с нов химн по съветски образец.

В текста на химна се споменава "с генерала наш", което семантично се отнася както до генерал Михаил Черняев, който остро се противопоставя със славянофилите на руската външна политика на Александър Горчаков към Балканите след априлското въстание, така и до генерал Никола Жеков като командващ Българската армия в Първата световна война, който като почетен председател на Съюза на българските национални легиони на 23 юли 1940 г. по покана на Адолф Хитлер приема тържествено пред кметството на Ньой денонсирането на Ньойския договор.

ШУМИ МАРИЦАтекст Иван Вазовмузика народна

Шуми Марица окървавена, плаче вдовица люто ранена. (x2)

Припев: Марш, марш, с генерала наш в бой да летим, и враг да победим! (x2)

Български чеда, цял свят ни гледа. Хай, към победа славна да вървим! (x2)

Припев:...

Левът Балкански в бой великански с орди душмански води ни крилат. (x2)

Припев:...

Млади и знойни във вихрите бойни ний сме достойни лаври да берем. (x2)

Припев:...

Ний сме народа за чест, за свобода, за мила родина който знай да мре. (x2)

Припев:...

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама