Добър сезон очакват риболовците от Каварна

18:29, 03 сеп 16 25 521 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Тази година риболовният сезон започна малко по-рано и вече се вади сафрид, чернокоп, барбун. За разлика от миналата година, през тази през август вече имаше улов, а септември се очаква да е още по-добър. Това коментира пред Topnovini.bg  Джемаледин Алиев е риболовец от Каварна, член на сдружение „Черноморски изгрев”. Рибарите се надяват, че рибата ще се задържи в нашия регион, защото тя е пасажна – тръгва от бреговете на Украйна,  през Румъния, България и отива до Босфора.

Засега риболовците са доволни от цените, които получават за улова си. Срещат трудности само с реализацията на барбуна, тъй като в България тази риба не се консумира. Затова те изнасят 80 на сто от уловения барбун за Гърция. Сафрида и чернокопа реализират в България.

Сдружение „Черноморски изгрев”, което обединява риболовци с над 50 кораба, държи 75 % от цялата квота за улов на калкан. Тя е разпределена по вътрешни правила, които се изисква да се спазват стриктно. Риболовци, които допускат грешки, на следващата година не получават квоти. Така се опитваме сами да регулираме пазара, каза Алиев. И допълни, че има наченки на завръщане на популацията на калкана.

Един от проблемите пред бранша е закъснението на старта на рибарската програма. „Периодът на новите оперативни програми трябваше да започне през 2014 г. Вече сме 2016 г. Изпуснали сме две години, а всъщност, рибарската програма още не е стартирала. Доколкото чувам, е одобрена от комисията и се надявам до края на годината да започне, но към момента не можем да правим нищо”, обясни Алиев.

Сериозен проблем за сектора е и кадровият. Капитани се намират за всички кораби, но текучеството на екипажите е много голямо. Идват, работят два-три месеца. Тъкмо се научат, стиковат се с другите в екипа, и заминават, допълни той. Предполага, че това се държи на факта, че в рибарството има периоди от 2-3 месеца, в които корабите не излизат в морето, особено, когато има забрани, например за улов на калкан. Моето обяснение е, че когато хората не могат да вземат заплати, напускат, посочи Джемаледин Алиев. Доброто е, че в рибарството днес има заети много млади хора.

Надеждите са да се реализира идеята за рибарско пристанище в Каварна. „Рибата мигрира и ние вървим с нея. Миналата година имахме много голям проблем с рибарските пристанища на юг – не допускаха кораби, искаха високи цени. Това е проблем. Силно се надявам нещата в Каварна да се случат. Аз съм един от хората, които от десет години апелираме, че Каварна е първото пристанище, след нос Калиакра, и тук задължително трябва да има пристанище. Има аварирали кораби, яхти, които бедстват и тук могат да пристават. Когато в Каварна нямаме пристанище, за да стигнат до Варна, до Балчик, пътят е 4-5 часа”, каза още Алиев.  

Сподели, че любимата му черноморска риба са сафридът и чернокопът.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама