Пловдив не е получил нито лев от държавната субсидия за Европейска столица на културата
14:44, 26 авг 16 / Култура
25
576
Шрифт:
Градът под тепетата трябва да получи 20 милиона лева, които според решение на Министерския съвет трябва да бъдат преведени на траншове в рамките на 5 години. През 2015-а Пловдив трябваше да получи 1.5 млн. лв. и съответно 2.5 млн. през 2016 г., за 2017 г. - 5 млн. лв., за 2018 г. - също 5 млн. лв., и за 2019 г. - 6 млн. лв. До момента обаче такова финансиране не е получено.
От фондацията подготвят предложение, което ще внесат в Общинския съвет, с искане местният парламент да отправи питане към Министерството на културата защо до момента парите не са преведени.
Във връзка с палежа на складовете в Тютюневия град изпълнителният директор на фондация "Пловдив 2019" Валери Кьорленски категорично заяви, че титлата на Пловдив няма да бъде отнета. "Но от това не ни става по-леко. Когато гори история, губим всички - дори и тези, които не осъзнават това", сподели той. И припомни, че в Пловдив, откакто градът спечели титлата Европейска столица на културата, се случват не само палежи, но и добри неща - заработи Малката базилика, работи се усилено по Голямата базилика, ремонтират се къщи от Стария град, изгорелият театър вече е с напълно нов облик, "Капана" се превърна от паркинг в артистичен квартал.
Във връзка с подследните събития в Тютюневия град ще бъде организирана конференция с участието на международни експерти, на която да се конкретизират законовите варианти за реакция, съобщи Марияна Чолакова. Според арх. Мария Стоянова обаче няма смисъл от подобна конференция, защото в съществуващия Закон за културното наследство дава достатъчно възможности за действие. "Проведохме много дискусии, обществени обсъждания, говорихме много, но никой нищо не прави за Тютюневия град, каквото и да предложим, резултат няма", заяви арх. Стоянова. Според нея основният проблем в Тютюневия град е частната собственост и липсата на диалог със собствениците.
От фондацията признаха, че така и не са осъществили срещи със собствениците на изгорелите складове, нито преди, нито след палежа.
"Най-хубавите сгради от Тютюневия град вече са унищожени. Въпреки това обаче не е невъзможно възстановяването, вече се говори за конкретни идеи за това", коментира Пенка Калинкова, автор на идеята за възраждането на Тютюневия град.
Най-важното в момента е да се предприемат действия за спасяване на това, което е останало, призова Манол Пейков. Според него в законодателството има неизползвани възможности. Той е категоричен, че частната собственост върху паметници на културата не бива да бъде неприкосновена, в случаите когато собствениците не полагат грижи за сградите. "Пловдив трябва да "поведе хорото" по отношение на законодателни промени в тази насока", заяви Пейков. И посочи като пример Турция, където законът разпорежда, ако един паметник на културата не се стопанисва добре в продължение на 10 години, сградата да се отнема в полза на държавата.
Добави коментар