Пациенти чакат седмица за физиотерапия в Шумен
13:45, 25 авг 16
25
3999
Шрифт:
„На ден можем да приемем максимум 12-15 пациенти. Тоест на месец – около 300. Това са новопостъпили за физиотерапия болни, каза директорът на ДКЦ 1 в Шумен д-р Димитър Костов. Сега записват за прегледи за след 5 дни. Ако се налага спешно да се почнат физиотерапевтични процедури,намират начин да ги включат. Д-р Геронтиева е единственият лекар, който в момента работи в ДКЦ-то. По думите й, наложително е да има още един физиотерапевт, но просто няма такъв специалист.
До миналата година, физиотерапия амбулаторно се е правила и в Медицинския център на МБАЛ, заради липсата на лекар обаче, сега там не са могли да сключат договор с касата.
Тази година напливът през летните месеци се получил и заради новото изискване преди отиването на санаториум, пациентите да минат преглед при физиотерапевт. Той преценява дали има показания за такъв престой, досега направления за санаториум давали личните лекари, обясни д-р Костов.
По думите му, кризата с физиотерапевтите в Шумен е налице. „Д-р Маркова стана зам.-кмет и не може да практикува, бившата директорка на МБАЛ д-р Юлия Димитрова напусна града, един от специалистите - д-р Вълчев почина, д-р Марковска е пенсионерка, но доста възрастна и отказва вече да работи.Проблемът с липсата на лекари ще става все по-голям в следващите години, той сега започва”, смята д-р Костов.
И управителят на Медицинския център към МБАЛ д-р Валентин Димитров твърди, че проблемът е кадрови.
”Засега има липса на физиотерапевти, като почне и дефицит на кардиолози, тогава ще е още по-сериозно”, коментира д-р Димитров. Той уточни, че няколко месеца в Джобс. бг стояла обявата за свободното работно място за лекар със специалност физиотерапия в Шумен. Проблемът е, че такъв специалист в града няма, а за да дойде доктор от друг град трябва да му се предложи подходящо заплащане.
120-130 пациенти месечно са минавали през физиотерапията на Медицинският център в шуменската болница, сега този поток отива в ДКЦ-то. Нормално е да има чакащи пациенти, допълни д-р Димитров.
„Има малко преекспониране на ситуацията, в центъра на града все пак работи ДКЦ с физиотерапия. Проблемът не е в нашите компетенции и възможности, няма как МБАЛ да сключи договор, отделението по физиотерапия да приема и пациенти от извънболничната помощ, тъй като в града има такава работеща структура”, обясни директорът на МБАЛ д-р Атанас Атанасов.
Отделението по рехабилитация и физиотерапия в областната болница работи, но там става дума за болнично лечение на стационар при по-тежките случаи- пациенти след инсулти, инфаркти, ортопедични операции.
Добави коментар