Дани Каназирева: Законът дава ясни правила за защита на паметници на културата
09:31, 24 авг 16
25
392
Шрифт:
Още от 2009 г. Каназирева внася в Общинския съвет предложения за приемане на работеща Наредба в изпълнение на влезлия в сила през същата година Закон за културното наследство. От този момент досега тя многократно е предупреждавала за негативните последствия, каквито за голямо съжаление се случват.
В Закона са разписани ясни правила, които обаче остават само на хартия, посочва Каназирева. Собствениците на паметници на културата по закон са длъжни да полагат необходимите грижи за опазването, съхраняването и поддържането им. В случай на унищожаване на недвижимата културна ценност поради неизпълнение на задълженията им собствениците са длъжни да я възстановят в същия вид - с оригиналните обемно-пространствени параметри и архитектурни и художествени характеристики, като срокът за възстановяване се определя от министъра на културата.
Общината разполага с правомощията да издаде указания за предприемане на незабавни действия по обезопасяване и съхраняване на недвижимия имот частна собственост, но със статут на паметник на културата. При неспазване на дадените указания Общината има правната възможност да извърши всички необходими действия и да впише в своя полза законна ипотека. В случай, че разходите не бъдат заплатени впоследствие от частния собственик, Общината може и да придобие недвижимия имот – паметник на културата.
Проблемът не е в липсата на нормативна уредба, а е в липсата на последователно прилагана политика на загриженост към културното наследство и символите на Пловдив, коментира Каназирева.
Старинните сгради ще продължават да падат, ако не предприемем сериозни мерки, указани в Закона за културното наследство, предупреждава за пореден път Дани Каназирева. Тя напомня, че десетки ценни къщи в Стария град, в „Капана“, на ул. „Иван Вазов“, „Опълченска“, „Бетовен“, „Райко Даскалов“, „Христо Г. Данов“ са в лошо състояние и застрашават здравето и живота на хората.
Проблемът е натрупван с години, във всички мандати на общинската и държавна власт без изключение. Съсипаното и след това съборено Каблешково училище, падналите къщи на ул. „Д-р Стоян Чомаков“ и „П. Р. Славейков“ в Стария град, нарочно бутнатият тютюнев склад на ул. „Одрин“ 8 и опожарените четири склада на ул. „Иван Вазов“ ни дават ясен сигнал, че трябва да започнем да решаваме проблема, а не да го загърбваме, убедени са съветниците от „Съюз за Пловдив“. Те допълват, че в момента се наблюдава изкуствена загриженост за емблематичните ни сгради на политици, които по един или друг начин са участвали в управлението на Пловдив.
Преди четири месеца по повод на разрушения тютюнев склад на ул. „Одрин“ 8 адв. Каназирева внесе отново официално искане до кмета на община Пловдив, в което настояваше да й бъде предоставена подробна информация за състоянието на сградите – паметници на културата и действията на администрацията спрямо неизрядните собственици.
Отговор на тези въпроси не е даден и до днес.
Добави коментар