Асоциация прави "стена на срама" на частните съдебни изпълнители
19:46, 23 авг 16
25
517
Шрифт:
От новоучредената асоциация смятат, че съществуването на частните съдебни изпълнители е противоконституционно. Нарушен е член 8-и от Конституцията, в който изрично е споменато, че съдебната власт е държавна. Съответно според асоциацията закона за ЧСИ е приет с измама. В ГПК не съществува никъде термин "частен съдебен изпълнител". Точно обратното - в чл. 358 не се допуска изобщо частен съдебен изпълнител, следователно ЧСИ не могат да ползват кодекса. Това ясно и точно е записано в чл. 358, че частни съдебни структури не могат да участват при запор на банкови сметки и конфискация, обявиха от там.
Според базовото тълкуване на термина "закон", той е обществен договор. Според информирани, написването на проектозакона за ЧСИ е даден на един адвокат да напише текстовете. Така налице е обществен договор без обществено обсъждане. Такова се е провело само с юристи от различни държавни и частни структури.
"Така българските граждани остават с незащитени и негарантирани права. Твърди се, че сме парламентарна република, но това на практика не е така. Ние сме партийно образувание, защото листите на кандидатите за народни представители се правят от ръководството на партиите или еднолично от председателите. Намесват се олигарси, приятелства, подкупи и сфери на влияние. Председателят на мнозинството в парламента по правило е премиер и държи изцяло изпълнителната власт. Но в същото време по чисто партийна линия той държи парламентарното мнозинство и излиза така, че в ръцете на изпълнителната власт е и законодателната", категоричен е Николай Колев - Босия, един от учредителите на асоциацията.
Частното съдебно изпълнение се движи на „ръба на закона” без да отчита, че изпълнява поверени му от държавата функции и двете страни са равнопоставени. Силната им мотивация са начисляваните такси. Приходите само за 2014 г. от извършените от частните съдебни изпълнители дела са за 450 млн. лв., а те самите са 164 души, разясняват от асоциацията за защита на длъжника.
По същия начин това мнозинство избира част от ВСС, главен съдебен инспектор и диктува избора на съдии, следователи, прокурори и надзорни органи. Това означава, че у нас всичко е дълбоко опорочено, добавя Колев.
Позоваването на фиктивния "факт", че ЗЧСИ е създаден на основата на австрийския закон за ЧСИ е измислено. В Австрия има закон само за помощник съдебни изпълнители от частен характер, но решенията се взимат и ръководят от държавен съдебен изпълнител към съответния съд. Асоциацията вече е поискала изготвянето на сравнителен анализ с австрийския закон, използван за база при приемането на промените в Гражданско-процесуалния кодекс у нас.
Европейското законодателство дефинитивно е наднационално и е задължително за всички български и други съдебни органи. У нас това не се изпълнява, което още веднъж води до нищожност на решенията, добавят от асоциацията.
Добави коментар