ДПП „Русенски Лом” посрещна три лешояда
11:08, 11 авг 16
25
426
Шрифт:
В млада възраст, полът на лешоядите може да се определи най- сигурно с генетични изследвания, тъй като другите белези не са категорични.
Птиците са транспортирани до ПП „Русенски Лом“ от трима специалисти от зоопарка в Прага и са осигурени в рамките на програмата за размножаване на редки видове (ЕЕP) на Европейската Асоциация на Зоопарковете и Аквариумите (EAZA), със съдействието на Фондацията за опазване на лешоядите (VCF).
Преди да бъдат освободени, птиците ще се адаптират в специалната клетка поставена в скалите. ДПП „Русенски Лом“ със своя Природозащитен комплекс край с. Нисово е създала условия, за да може това да се случи. Грижата за редки видове и връщането им в природата е една от основните дейности на Природозащитен комплекс „Ломовете“.
Досега той беше домакин на обучения и семинари, но и на дейности по опазването на видове като лалугер и бухал. Лешоядът е най- редкият вид, за който се грижат природозащитниците чрез мониторинг и редовно подхранване на площадката в непосредствена близост до комплекса.
Надеждите за трите малки лешоядчета са, че те ще направят добър контакт с местната двойка и нейното малко и заедно ще намерят безопасен път, за да отлетят на юг през септември. За да се следи развитието им, всяка от птиците беше опръстенена и и беше поставен сателитен предавател.
За това са се погрижили представителите на Българско дружество за защита на птиците, подкрепени по програма LIFE+ „Помощ за египетския лешояд“. При успех на тази дейност, опитите за интродуциране в естествена среда на изкуствено отгледани лешояди ще продължат.
Египетският лешояд е най- бързо изчезващата птица в света. Районът на Природен парк „Русенски Лом“ е най-северната точка в Европа, до която тя достига. От стабилната популация тук в миналото, днес имаме едва една двойка, съобщават още от ДПП "Русенски Лом".
Добави коментар