Японският император заговори за оттегляне
11:18, 08 авг 16 / Свят
25
336
Шрифт:
"Тревожат ме трудностите, свързани със задължението да бъда символ на държавата", заяви 82-годишният монарх в телевизионно обръщение. Императорът намекна, че очаква промени в законите, които го задължават да остане на престола до края на живота си.
Акихито отправи сигнал, че е готов да абдикира, но не засегна пряко тази тема и не употреби думата "абдикация", отбелязват ТАСС и „Ройтерс”.
Социологическите проучвания показват, че повечето граждани подкрепят императора в намерението му да се оттегли. Освен, че е в доста напреднала възраст, Акихито е с оперирано сърце, а е и твърде възможно да страда от онкологично заболяване.
От своя страна премиерът на Япония Шиндзо Абе заяви, че ще разгледа „сериозно“ думите на императора.
В средата на юли император Акихито заяви, че има намерение да абдикира в близките години.
Той е начело на страна в продължение на 27 години и оттеглянето му би било безпрецедентен случай в историята на модерна Япония. В страната го уважават за плавното откъсване на императорската институция от агресивния национализъм, с който е била позната Япония до средата на 20-и век.
Очаква се, когато оттеглянето от властта стане факт, да го наследи 56-годишният принц Нарухито.
Още от „Свят“

Многофункционална ли е кошарата за игра - ползи отвъд времето за игра
18:19, 17 юли 25 /
Кредити и кредитни карти - кога са полезни и кога не?
15:17, 15 юли 25 /
Какво трябва да се случи, за да станат електрическите автомобили по-предпочитани от тези с ДВГ
17:38, 11 юли 25 /
Как да изберем надеждна оптика в София, за очен преглед и консултация?
20:25, 08 юли 25 /Последни новини

Най-бързата мобилна мрежа в Европа е на А1 България според Ookla®
14:58, 17 юли 25 / А1
Седмицата на „Джурасик“ поставя началото на лятото с тематични филми на половин цена във видеотеката на А1 ТВ
14:52, 17 юли 25 / А1
Лятна селекция смарт телевизори на лизинг от 8,50 лв. на месец от А1 през юли
13:02, 15 юли 25 / А1
Добави коментар