За първи път подводни археологически проучвания на север от нос Калиакра
08:46, 26 юли 16
25
484
Шрифт:
Системни проучвания на север от нос Калиакра не са правени никога.
Амбицията на ръководството на музея е да се разработи програма и ежегодно да се провеждат такива археологически експедиции.
Финансирането тази година е осигурено от Община Шабла и е на стойност 10 000 лева.
Очаква се да се получи разрешение и от началото на август работата да започне. Ще се включат водолази от клуб „Приятели на морето” в Шабла, от Варна, както и самият Костадин Костадинов.
Той е сигурен, че ще бъде открита керамика от пристанището, но мечтата му е да се намерят остатъци от съоръженията, които е имало селището. Крепостта Кария е възникнала към края на V и началото на VI в. пр. н.е. и е просъществувала до към края на VI век. Пристанището на града е било направено изкуствено, чрез издигнати каменни насипи - вълноломи от север, изток и юг, които са оформили басейн с дължина 280 метра и ширина 120 крачки, според описанието на К. Шкорпил.
Зидът на крепостта е бил изграден от ломени камъни, споени с бял хоросан и е бил широк 1.65 метра. В северния и южния ъгъл на западната стена е имало по една квадратна кула.
Укреплението е изпълнявало военно-полицейски функции, изразяващи се в охрана на пристанището, наблюдение и контрол на сухопътния и морски трафик в района, събиране на разузнавателни данни, контрол на търговията и осъществяване на имперската данъчна и митническа политика. Предполага се, че е разрушено при хунските нашествия през втората четвърт на 5 век, както и селището Кария. Към началото на 20 век, източната му половина вече била напълно унищожена, поради пропадането на морския бряг.
Добави коментар