Ало-измамниците взели над 8 млн.лв. за четири години, едва 129 осъдени през 2015
19:29, 14 юли 16
25
334
Шрифт:
Повече от половината – 55 на сто обаче са с условни присъди. Няма нито един осъден на повече от 5 години „лишаване от свобода“. Пострадалите са обикновено възрастни хора - в 92 % от случаите те са над 60 г. и живеят в големите градове.
Общата стойност на средствата, които жертвите са предали на телефонните измамници за тези четири години е близо 8.4 млн.лв. В повече от половината случаи жертвите са давали до 3 хил. лв., рядко сумата надхвърля 10 хил. лв. Най-често парите са държани в домовете на пострадалите, следват средства, изтеглени от банка и взети на заем. Понякога се предават и ценности.
2/3 от пострадалите са жени, предимно с български етнически произход и със средно и по-високо образование са 70% от жертвите. Извършителите са предимно мъже - в 93 % от случаите и са на възраст между 18 и 55 г. Те са най-често безработни, с основно или без образование. Това са предимно роми, които живеят на територията на областите Велико Търново, Плевен и Русе.
Документът беше представен от говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова и Сава Петров от Върховната касационна прокуратура.
Те обобщиха и какви законодателни мерки са необходими за борба с ало-измамите. Според обвинението в Наказателния кодекс трябва да бъде въведен квалифициращ белег към престъплението измама - извършена по телефона. Това ще доведе до налагане на по-големи наказания, тъй като в момента обикновено делата се завеждат по основния състав на измамата, поради което най-често налаганото наказание е условна присъда и няма нито един осъден с над 5 г. затвор.
Според прокуратурата изменение се налага и в Закона за електронните съобщения, с които да бъде въведен лимит на притежаваните от един човек сим-карти. Регистрирани случаи, при които на името на един човек имало 80 хил. сим-карти, в Добрич. А при друг случай - в Димитровград, 24 хиляди активни и 10 хиляди деактивирани сим-карти били притежание на един човек.
Обвинителите искат и увеличаване на срока, в който мобилните оператори пазят данните, тъй като сегашните 6 месеца се оказват често недостатъчни, когато се налага съдебна разрешение от чужда държава.
Добави коментар