Рекордните 800 участници се включиха в „Златната гъдулка 2016“ – Русе

15:16, 12 юни 16 / Култура 25 592 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Паркът на младежта отново се превърна в притегателно място за всички любители на българския фолклор, като приютя за поредна година фолклорния събор „Златната гъдулка“, чието тазгодишно издание е 47-мо по ред.

Съборът се провежда в два раздела: обработен фолклор (танцови състави, хорове, вокални групи за обработен фолклор, оркестри) и изворен фолклор (обичаи, певчески групи, групи за игри на песен – със или без съпровод, инструментални групи, играчи, певци, свирачи, разказвачи), като на сцената тази година се представят рекордните близо 800 участника: 43 индивидуални изпълнители, 29 групи за изворен фолклор, 28 групи за обработен фолклор, от които 27 са от Централна и Североизточна България – от областите: Силистра, Варна, Шумен, Разград и Велико Търново, 73 от Русе и Русенска област.

Най-малкият ентусиаст, който участва във фолклорната надпревара, е на 5-годишната Драгомира Драгомирова от Русе.

По традиция, в 12 ч., по време на почивката, се състоя обеден концерт, в който участие взеха децата на Детско юношески фолклорен ансамбъл (ДЮФА) „Зорница“ и Фолклорен танцов ансамбъл (ФТА) „Здравец“ при Общинския детски център за култура и изкуств (ОбДЦКИ) в Русе, Фолклорен танцов състав (ФТС) „Зора“ при Общинския младежки дом (ОМД) в Русе и Детски ансамбъл при Фолклорен танцов театър (ФТТ) „Найден Киров“. Участниците и гостите бяха поздравени от кмета на Община Русе Пламен Стоилов.

С нелеката задача да оценява изпълненията се зае експертно жури: проф. д-р Албена Георгиева – етнолог, проф. д-р Горица Найденова – етномузиколог и преподавател по фолклор в Националната музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“ – София и Десислава Тихолова – етнограф към Регионалния исторически музей в Русе.

За най-добре представилите се участници са предвидени индивидуални и колективни парични награди, грамоти, както и Голямата награда – Приз „Златната гъдулка”.

Тазгодишното 47-мо издание на фолклорния събор е изключително атрактивно и благодарение на изложението на майстори на художествени занаяти от цялата страна, което превърна алеята до сцената в една истинска „улица на занаятите“, организирана от сружение „Общество за фолклор“ от Стара Загора, Дунавската задруга на майсторите на народните художествени занаяти от Русе, в партньорство с местната власт.

Изложението на занаятчиите е колоритен и ярък акцент в програмата на събора „Златна гъдулка“, като в него се изявят дипломирани майстори-занаятчии от Русе, София, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново, Варна, Силистра, Казанлък, както и международни участници от Украйна и дори Перу.

Украинецът Владимир Анисимов е един от международно признатите майстори на топено стъкло, а Фреди Ромеро от Перу е носител на нематериално културно наследство на ЮНЕСКО и е майстор на автентични амулети.

Сред българските занаятчии са и известният на международно ниво бижутер и редовен участник на изложението в Милано – Жельо Желев и доайенът на българските майстори-занаятчии – известният майстор ювелир и художник от старата школа – Любо Дудев, който представи интересна колекция от гравирани ножове.

Има още резбари, свещари, металопластики, изделия от кожа, съвременни занаяти – шлифовано стъкло, кукли и шлифовани камъни, реплики на прабългарски лъкове и мечове. Някои от участниците направиха и демонстрации по изработката на техните изделия. Всички те представиха истински произведения на изкуството с най-високо художествено качество.

Фолклорният събор „Златната гъдулка“ се организира от Община Русе, а водещ на програмата е бъде актрисата от Драматичния театър (ДТ) „Сава Огнянов“ Ралица Константинова. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама