Петокласници от Добрич изпратиха първите си писма (снимки)
20:10, 01 юни 16
25
730
Шрифт:
Тя запозна малките гости с хилядолетната история на писмото. „Пътешествието на писмото започва преди 6-7 хилядолетия, заедно с възникването на писмеността. По онова време посланията се пишели на плочки от глина, метални или каменни блокове. За да се запази тайната на кореспонденцията, плочките се поставяли в пликове от глина, които се разбивали при четенето“, разказа Галина Полименова. До наши дни са достигнали две писма, за които се предполага, че са най-старите. Те се съхраняват в Лувъра.
По българските земи съществуването на развити съобщителни връзки датира още от античния свят. Създадения по времето на хан Крум , те предхождат със столетия създаването на манастирските, университетските и кралските пощи през Средновековието в европейските страни. При хан Омуртаг се развиват още повече, за да достигнат своя апогей при цар Симеон Велики. Важен момент в историята на съобщенията е организирана от Васил Левски тайна революционна поща – единствена по рода си в световната революционна практика, посочи още в увлекателния си разказ Полименова.
Оттогава досега развитието на пощите и пренасянето на кореспонденцията преминава от кратки маршрути, обслужвани с коне, каруци, пощальони, пренасящи пощата пеша, до големи автомобилни паркове в градовете, обработващи възли, многобройни пощенски станции. „Писмото винаги е имало и има градивна роля, като носител и възпитател на писменото слово“, каза още тя.
Децата споделиха пред Topnovini.bg, че досега не са изпращали писма. Контактуват чрез чрез интернет и SMS. Само в семейството на едно от тях са получавали лични писма.
Затова техните домакини – инж. Светослав Гочев – ръководител Областна пощенска станция Добрич , Павлина Милева – началник пощенска станция „Добрич клон3“ и Данаил Енев – специалист „Основни услуги и логистика“, им показаха как да сгънат писмото, да го поставят в плик, да го надпишат, да му поставят клеймо. Най-ентусиазираните дори пуснаха писмата си – до своите семейства или до класната си, като с видимо нетърпение очакват те да се получат. Децата обещаха отново да посетят пощенската станция, за да научат още интересни неща за пътуващия бял плик.
Добави коментар