Празнуваме Деня на българската просвета, култура и славянска писменост
07:26, 24 май 16
25
324
Шрифт:
Президентът Росен Плевнелиев също ще вземе участие в честванията в София. В сградата на Администрацията на президента държавният глава ще се включи в традиционното празнично шествие. По-късно той ще даде прием в Националния исторически музей.
В "Св. Александър Невски" Негово Светейшество Българският патриарх Неофит пък ще отслужи молебен в чест на св. братя Кирил и Методий. Главата на българската църква ще бъде посрещнат в храма в 9,45 ч. Молебенът ще започне в 10,00 ч.
След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар този ден е на дата 11 май. Въздигането на Кирил и Методий като равноапостоли и велики християнски учители става в България още с идването на техните ученици през 886 г., а сведения за отбелязване на празника им на 11 май има още през XII век.
В съвременната историография се смята, че за първи път в епохата на Възраждането на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий – създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров – това е общият църковен празник на двамата светии.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи“ и включва 14 куплета. Панайот Пипков създава музиката към химна на 11 май 1901 г.
Добави коментар