Борисов: Мислят си, че ще си тръгнем, но мога да ги уверя, че няма

16:11, 17 май 16 / Политика 25 437 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
“Нямаме никакво морално или каквото и да е друго основание да се подвеждаме за предсрочни избори”. Това казва по време на днешното заседание на Министерски съвет премиерът Бойко Борисов, след като прикани министърът на финансите Владислав Горанов да изреди финансовите показатели на държавата.

“При тези показатели мен ще ме е срам пред хората в България, а и пред Брюксел да кажем, че ни е трудно в парламента. Защото хаосът при Орешарски, когато митниците нямаха даже началник месеци наред…”, допълва още Борисов.

И продължава: “А в момента променяме още няколко неща, виждате при акцизите и митата. От пет-шест дена „Илиянци“, понеже е поставен под наблюдение, всички складове са затворени, никой не работи. Мислят си, че ще си тръгнем, но мога да ги уверя, че няма. И затова си позволяваме и да почваме да планираме с Ненчев в отбраната, в другите сфери, Северозапада. Иначе няма как”.

“Навремето казваха, че асфалт не се яде, а сега там, където има магистрали и жп линии, там отиват инвеститорите. Затова сега мощно в Северозапада и Северна България, за да може да ги пренасочваме нататък”, заключва Борисов.

София Topnovini.bg публикува цялата стенограма по тази точка без редакторска намеса:

БОЙКО БОРИСОВ: Горанов!

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Уважаеми господин премиер, колеги, първото тримесечие на 2016 година брутният вътрешен продукт /БВП/ нараства с 2,9% спрямо съответното тримесечие на предходната година според сезонно изгладените експресни оценки на националната статистика. Положителното е, че крайното потребление регистрира растеж от 2,4 на сто. Очаквано брутообразуването на основен капитал отчита намаление спрямо съответното тримесечие на предходната година. Като в допълнение към това – износът и вносът на стоки и услуги намаляват съответно с 0,3% и 2,8%.

Общият индикатор на бизнес климата се повишава през първите три месеца на годината. Причина за това са по-благоприятните очаквания в индустрията и търговията на дребно. Предприемачите в строителството също са оптимистично настроени относно активността в сектора през следващите месеци.

През първото тримесечие на 2016 година коефициентът на регистрираната безработица продължава да следва низходящ тренд на развитие и достигна стойност от 9,9% през март, по данни на Агенцията по заетостта, което е с 1,1 процентни пункта по-ниско спрямо същия период на предходната година.

Програмата за годината предвижда дефицитът по бюджета да не надвиши 2 на сто от прогнозния БВП.

При анализа на текущите параметри по изпълнението на бюджета към края на март следва да се има предвид спецификата на данъчния календар и еднократният характер на някои от постъпленията за изминалите три месеца. От друга страна, следва да се отчетат и ефектите върху текущото бюджетно салдо от изместването на значителна част от инвестиционните разходи, включително по европейски програми, за втората половина на годината. Това ще измести възстановяването от страна на Европейската комисия на декларираните сертифицирани разходи в следващата бюджетна година и съответно може да доведе до формирането на по-висок дефицит по сметките за средства от Европейския съюз.

Предвид това отчетеният текущ бюджетен излишък към края на първото тримесечие не може да се интерпретира еднозначно като трайна тенденция за подобряване на бюджетния годишен план, но дава увереност, че заложените бюджетни цели в програмата за годината са реалистични и постижими.

Съгласно априлските нотификационни таблици за дефицита и дълга, дефицитът за сектор „Държавно управление“ за 2015 година е 2,1% от БВП, а оценката по програма за 2016 година е дефицитът да се свие до 1,9 на сто от прогнозния БВП по методологията на „Евростат“.

В средносрочен план се планира постепенно консолидация до постигане до близко до балансираното бюджетно салдо на сектор „Държавно управление“ през 2019 година.

При съпоставка с останалите държави-членки на Европейския съюз България е на четиринадесето място, заедно с Дания, по показателя дефицит на сектор „Държавно управление“ за 2015 година. По отношение на държавния дълг България е трета след Естония и Люксембург с най-нисък държавен дълг в Европейския съюз. За 2015 година нивото му е 26,7 на сто от БВП. Осреднената стойност на дефицита за държавите-членки на Европейския съюз се равнява на 2,4 на сто от БВП, тоест – ние сме под средното, а за страните от Еврозоната – 2,1 на сто от БВП. Седем държави-членки отчитат дефицит по-голям или равен на референтната стойност от 3% от БВП: Гърция – дефицит 7,2 на сто от БВП, Испания – 5,1 на сто от БВП, Португалия и Великобритания – 4,4 на сто от БВП, Франция – 3,5 на сто от БВП, Хърватия – 3,2 на сто от БВП и Словакия – 3 на сто от БВП.

Мога да продължа с основните параметри по Консолидираната фискална програма към края на първото тримесечие на 2016 година.

Приходите и помощите по консолидирания бюджет към края на март са в размер на 9 милиарда 97,1 милиона, което представлява 27,6 на сто от годишния разчет към закона. Спрямо същия период на предходната година общо приходите нарастват с 1 милиард 302 милиона или 16,7 на сто. Общата сума на данъчните постъпления, включително приходите от осигурителни вноски за първите три месеца на 2016 година, възлиза на 6 милиарда 597 милиона, което е 25,4 на сто от годишния разчет. Съпоставен със същия период на 2015 година ръстът е 11,1 на сто. В структурно отношение най-значителен ръст се отчита при постъплението от косвени данъци. Косвените данъци са акциз и ДДС.

Неданъчните приходи по Консолидираната фискална програма са в размер на 1 милиард 200 милиона, което 26,8 на сто от годишния разчет със 120,2 милиона повече спрямо края на март 2015 година.

В разходите, включително вноската за бюджета на Европейския съюз, към края на периода отчитаме 7 милиарда 233,5 милиона, което е 20,8 на сто от годишния разчет.

Салдото по Консолидираната фискална програма към края на март е положително, излишък в размер на 1 милиард 863 милиона. Обръщам внимание, че по предварителни данни и оценки към края на април отчитаме излишък в размер на 2 милиарда 353 милиона. Фискалният резерв към 31 март 2016 година е 11,9 милиарда лева, в това число 11,5 милиарда наличност…

БОЙКО БОРИСОВ: Може ли да повториш пак, фискалният резерв колко е?

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Към края на март е 11,9 милиарда. В това число 11,5 милиарда наличности и 0,4 милиарда вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи и аванси.

Това е обобщено.

Това, което бих могъл да кажа за текущото развитие, спрямо същия период към вчера, спрямо същия период на миналата година имаме около 1 милиард 100 милиона повече приходи и се очаква по-голямата част от месеците до края на годината да отчитаме положително салдо по бюджета.

БОЙКО БОРИСОВ: Виждате, че като показатели държавата и правителството се движат добре. Под 10% безработица дори ние не сме си представяли, че ще падне.

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Спрямо същия период на миналата година – с 1,1 процентни пункта, това са 40-50 хиляди нови работни места.

БОЙКО БОРИСОВ: В неделя в Кърджали, Лукарски, открихме един завод. Ще намериш време да отидеш да го видиш, защото те са три поредни такива. Близо 2 хиляди нови работни места. И много хубаво го бяха направили. Примерно, високите класове автомобили на BMW, на Mercedes, на Audi, на VOLVO, джипове, лимузини, с отворени капаци и вдигнати на крик, и със знаменца кои компоненти от тях са произведени в България и си пише: „Произведено в България“ – набодени навсякъде. Даже на журналистите там им казах, че мислят, че карат немски коли, а всъщност половината компоненти вече са произведени в България. Изцяло роботизирано. И там са събрали хората около Кърджали. Две хиляди работни места, уникално!

Приех ги, пратихме ги в Агенцията по инвестиции, така че ги поемете. Искат в София да развият институт за иновации, за електроавтомобили, тъй като голяма част пък на хибридните автомобили също се произвежда тук. Поставили сме си за цел ръстът на икономиката във втората половина на годината да мине 4% и затова искам да се съсредоточите максимум в българските, в чуждите инвестиции. С всеки един – да му се осигурят максимално добри условия, защото на фона на всички останали държави… Виждате, бюджетен дефицит – знаете, намерихме го на 3,8%, сега е 2,1%. Така че тези пари, които събираме, с милиарди повече – покриваме дефицитите. Защото за разликата за този бюджетен дефицит им се плащат лихви, знаете, които никак не са малко на година.

Фискалния резерв колко го заварихме, Горанов?

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Фискалният резерв в края на 2014 година беше под минимума, затова се наложи да изтеглим мостови заем в месец ноември, за да възстановим помощта към Първа инвестиционна банка и да погасим в началото на януари падежиращия дълг.

БОЙКО БОРИСОВ: В размер на…?

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Мисля, че около 1 милиард и 600 милиона погасихме януари 2015 година падежиращ стар доларов дълг. Затова се наложи и спешно да гласуваме многогодишната програма за емисии и в март месец, 27 март по памет, но в края на март 2015 година емитирахме много успешно 3 милиарда.

БОЙКО БОРИСОВ: Това трябва да се обяснява много добре, защото при 11,9 резерв, при стари дългове, които изплащаме, тази опорна точка, че сме взели 16 милиарда да ги похарчим и да задължим, просто е лъжа.

Така че, нямаме никакво морално или каквото и да е друго основание да се подвеждаме за предсрочни избори. При тези показатели мен ще ме е срам пред хората в България, а и пред Брюксел да кажем, че ни е трудно в парламента. Защото хаосът при Орешарски, когато митниците нямаха даже началник месеци наред…

А в момента променяме още няколко неща, виждате при акцизите и митата. От пет-шест дена „Илиянци“, понеже е поставен под наблюдение, всички складове са затворени, никой не работи. Мислят си, че ще си тръгнем, но мога да ги уверя, че няма. И затова си позволяваме и да почваме да планираме с Ненчев в отбраната, в другите сфери, Северозапада. Иначе няма как.

Кажи, Лукарски.

БОЖИДАР ЛУКАРСКИ: Само да добавя за една нова инвестиция, господин премиер. Там, където Вие преди около три седмици откривахте близо до Пловдив една голяма американска инвестиция, точно до този терен японска фирма – най-големият производител на пневматика в света, е закупил три пъти повече земя отколкото американците и почва да строи тази година най-големия завод на Балканите за пневматични машини. На първи прочит, ще са поне 2400-2500 работни места. Вече почваме да се замисляме от къде да ги карат тези хора там в този район.

БОЙКО БОРИСОВ: Навремето казваха, че асфалт не се яде, а сега там, където има магистрали и жп линии, там отиват инвеститорите. Затова сега мощно в Северозапада и Северна България, за да може да ги пренасочваме нататък.

Благодаря.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама