Създават нов закон за концесиите
16:45, 13 май 16 / Политика
25
353
Шрифт:
„С необходими изменения на базата на коментарите по него, които в съвсем кратък срок ще бъдат внесени и обсъдени с коалиционния партньор", каза още тя.
Дончев обясни, че проектът е качен на сайта на правителството от седмици за публично обсъждане. „Доколкото това е голяма промяна и реформа в отношенията между публичния и частния сектор взехме решение да бъде обсъдена на Съвета за развитие”, каза той.
Няколко били основните промени в закона, като на първо място новият закон има амбицията да обединява досега действащите текстове от двата съществуващи закони – старият Закон за концесиите и Законът за публично-частното партньорство. Чрез него ще се транспонира и ново европейско законодателство.
„Разчитаме с промените в закона да въведем ново, модерно европейско законодателство, но и да „отпушим” тази недокрай използвана възможност за по-адекватно и в обществена полза сътрудничество между бизнеса и публичните институции. Към момента опитите за концесии в България са ограничени по сектори и по брой и тези възможности не са използвани до край. Като изключим добрите случаи, които имаме при концесиите за подземни богатства, концесии на някои услуги, почти нямаме концесии в сферата на строителството”, коментира Дончев.
Той обясни, че в новия проект на закон се въвеждат трите режими, които съществуват на европейско ниво-концесии за строителство, концесии за услуги и концесии за ползване. Извършват се редица промени и по отношение на отговорните институции. От тук нататък възложители на концесии могат да бъдат министри и кметове.
Въвежда се нов институционален ред, свързан с контрола от страна на МС и Министерство на финансите.
По време на заседанието на Съвета за развитие са възникнали дебати за срока на концесията, но, според европейските директиви няма краен срок. Имало е различни предложения, но предстои заедно с юристи да се прецизира кое е най-добре. „Имаме намерение в НС да бъде внесен текст максимално отговарящ на европейското законодателство, което да „отпуши” куп несъществуващи възможности за сътрудничество между публичния и частния сектор. Това ще се случи в близките 2 седмици”, зарече се Томислав Дончев.
От друга страна вицепремиерът Румяна Бъчварова допълни, че на Съвета за развитие е обсъдена и възможността как да се направи по-ефективен коалиционният дебат между партньорите в управлението. „Всички се съгласихме на това, че на срещите в парламента, които се провеждат във вторник могат да се обсъждат предварително внасяните законопроекти, за да можем да се информираме преди обсъжданията в комисии и представянията в групи така, че да стигаме до общи политически решения. Всички се обединихме, че това е добър вариант”, заяви Бъчварова.
Добави коментар