Бизнесът в Пловдивско иска вторична инфраструктура и подготвени кадри
16:41, 13 май 16
25
364
Шрифт:
Именно необходимостта от подготвени кадри, както и наличието на вторична инфраструктура са сред главните условия за бизнес растеж и развитие в регионите, и в частност в Пловдивско.
"Връзката между финансовия и реалния сектор в България все още не се получава. Например финансовият сектор в съседката ни Румъния за миналата година е дал 3 пъти повече нови кредити в сравнение с българската банкова система", подчерта в хода на дискусията бившият финансов министър Симеон Дянков. По думите му статистиката е подобна и за Словакия и Унгария. "Нашата банкова система дава едва една трета от кредитите, които би трябвало да отпуска на бизнеса, така че нещо куца", категоричен бе Дянков. Според него БНБ дълго време по време и след кризата в Еврозоната е била твърде пасивна и това се отразява на инвестиционния климат и до момента.
Дянков припомни, че държавната политика за големи инфраструктурни проекти трябва да се смеси с политика на регионално ниво. Като пример в това отношение той изтъкна именно региона на Пловдив, който през последните години се превърна в индустриална столица на България.
Изграждането на вторична инфраструктура е решаваща за постигане на икономически ръст от порядъка на 4-5 процента, смята още Дянков. По думите му след построяването на магистралите "Тракия", "Марица" и "Струма" остава обаче въпросът как от тях да се стигне до конкретните заводи и индустриални зони. По този показател България изостава в сравнение с Румъния, където значителна част от вторичната бизнес инфраструктура вече или се строи, или е изградена.
Затова в новия програмен период сериозен ангажимент и на държавата, и на общините трябва да е именно работата по вторичната инфраструктура. По думите на Дянков е време финансовото министерство вече да мисли стратегически как в тази инфраструктура да се впишат нови промишлени мощности, като например индустриална зона "Тракия", която се развива в Пловдивския регион.
Над 2 млрд. лева са инвестициите на бизнеса в над 100 завода край Пловдив, припомни от своя страна председателят на учредения преди 2 месеца регионален клон на КРИБ в Пловдив Елза Маркова. Само за 2016 г. обявените планирани инвестиции са над 100 милиона лева, подчерта тя.
Сред обсъжданите теми на форума бяха "Пловдив – инвестиционна дестинация. Възможности за регионален икономически растеж", "Планът „Юнкер” – нови възможности за регионално развитие", "Европейските инвестиции – шанс за българските региони", "Финансови политики за стимулиране на българския бизнес да инвестира в България", "Тракия икономическа зона (ТИЗ) – предимства и предизвикателства", "Шестте индустриални зони, включени в ТИЗ – нови възможности за инвестиции", "Кадрите – проблем № 1 за бизнеса", "Инфраструктура и транспорт – мерки за подобряване".
Добави коментар