10 страни против предложението на ЕК за промяна за заплащането на командировки
18:28, 11 май 16 / Свят
25
283
Шрифт:
Брюксел иска да приравни социалните осигуровки и заплати на източноевропейските командировани служители с тези в Западна Европа.
На предложението се противопоставиха България, Полша, Чехия, Дания, Естония, Хърватия, Унгария, Латвия, Литва и Румъния.
Процедурата е нововъведение в Лисабонския договор и дава повече правомощия на националните парламенти да влияят върху решенията на ЕС. От години по-богати западни държави, като Франция, Германия, Белгия и други, се оплакват, че източноевропейски командировани работници, предимно в строителството и високите технологии, подбиват пазара на труда с по-ниски заплати. Това е възможно, защото европейската директива позволява техният работодател да плаща по-ниски данъци и осигуровки у дома, вместо по стандартите на приемащата страна, където служителят работи и се ползва от здравни и социалноосигрителни права.
Затова белгийският комисар по социалните въпроси Мариан Тейнсен предложи поправки в директивата под мотото "еднаква работа, еднакво заплащане". Обещанието за реформата бе дадено от самия председател на Комисията Жан-Клод Юнкер.
„Жълтият картон“ за ЕК означава, че Комисията ще трябва да анализира проекта си и да оправдае неговото продължаване, изменение или оттегляне. „Това е силен сигнал, че предложението се разглежда не само като нарушение на принципа на субсидиарност, но също така и като израз на дълбоката загриженост на националните парламенти, че предложението на Комисията нарушава идеята на вътрешния пазар и конкурентоспособността на Европа“, заяви полският министър на труда и социалната политика Елжбета Рафалска.
Добави коментар