Излязоха имената на всички българи от досиетата "Панама"
22:00, 09 май 16 / Политика
25
1584
Шрифт:
В офшорната зона са участвали още бизнесменът Васил Божков и собственикът на фабрика за майонеза "Краси" Димитър Консулов. Бившият собственик на "Техномаркет" Николай Китов, както и сестра му съдружникът му - Мина Китова и Христо Кусев също са сред българите от досиетата "Панама".
Присъства и съоснователят на фондовете за рисков капитал NEVEQ Павел Езекиев и бившят изпълнителен директор на Булбанк Чавдар Кънчев, президентът на Световната федерация по канадска борба Асен Хаджитодоров и пловдивският бизнесмен Денис Бареков.
Пълният списък може да видите тук.
От днес обществеността ще може да търси информация за фирми, тръстове, фондации и фондове, включени в 21 различни юрисдикции, които водят към хора в повече от 200 страни по света, обявиха от организацията.
“Когато данните бъдат публикувани, потребителите ще могат да търсят в тях и да визуализират мрежите около хиляди офшорни субекти, включително – когато е възможно, вътрешната документация на „Мосак Фонсека“ за истинските собственици на компаниите”, посочва консорциумът.
В съобщението се подчертава, че информацията няма да съдържа лични данни, имейл кореспонденция и телефонни номера, а внимателно подбрана основна корпоративна информация, която се публикува в интерес на обществото. Базата данни ще включва и информация за дружествата, които попаднаха в разследването на офшорния бизнес от 2013 година.
Припомняме, че в писмо, публикувано във вестник "Зюддойче Цайтунг” през уикенда, разпространителят на файловете, наречен Джон Доу, осъди неравенствата по света и обвинява глобалната финансова система, че подхранва "икономическо робство".
Скандалът с разкритите около 11,5 милиона документа на панамската адвокатска фирма "Мосак Фонсека", разразил се в началото на април, показа как се използват офшорни дружества за прехвърляне на активи в непрозрачни територии с изгодна фискална политика.
Според авторите на разследването съществуват законни начини за използване на офшорни компании и тръстове. В обръщение на консорциума на разследващите журналисти се казва, че нямат за цел да намекват или да втълпяват идеята, че хора, компании или други дружества, включени в списъка, са нарушили закона или са действали неправомерно.
„Много хора и дружества има еднакви или сходни имена. Предлагаме да се потвърди идентичността на тези юридически и физически лица, които фигурират в базата данни по техния адрес или друга идентифицираща информация“, съветват авторите на разследването.
Списъкът разкрива имената на повече от 360 000 имена и компании, стоящи зад офшорни структури. Възможно е да има дублиране на имена, тъй като данните са разкрити от източници, а не от стандартизиран регистър.
Още от „Политика“

Радев безочливо гази Конституцията, отказа да покани ДПС-Ново начало на консултации
18:13, 10 дек 24 /
Цветан Цветанов със срещи във Вашингтон
15:32, 05 дек 24 /
Само лоялност към Борисов не стига, силно "тежи" парафът на Пеевски
13:22, 25 ное 24 /
Цветанов с призив към свободните избиратели: Излезте и гласувайте
21:34, 16 сеп 24 /Последни новини

"Училище за отговорни инфлуенсъри": първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание
17:03, 24 апр 25 / А1
Защо инвеститори като Лидия Бозарова насочват вниманието си към Baicului
13:01, 23 апр 25 / Свят
„Мики 17“ – научнофантастичният шедьовър на Бонг Джун Хо, вече в A1 Видеотека на A1 Xplore TV
12:56, 23 апр 25 / А1
Добави коментар