Великотърновският университет представи кандидатстудентската си кампания и в Русе
13:00, 11 апр 16
25
368
Шрифт:
Бяха представени новостите в тазгодишната кампания, която стартира на 9 март, и носи името "Рано рани". Младежите ще могат да кандидатстват както с диплома за завършено средно образование, така и с положен изпит за специалността. Ще има възможност и за запазване на място в предпочитана специалност, като всеки кандидатстудент може да само едно място. Мястото бива обявено за свободно, ако младежът не се запише в нея до 2 юли.
Бе поставен акцент върху платеното обучение, което университетът ще предлага през учебната 2016-2017 г. Министерството на образованието и науката е определило 551 места за платено обучение във Великотърновският университет за настоящата учебна година. Университетът дава приоритет на задочното обучение, тъй като таксите не са много по-високи в сравнение с таксите за държавна поръчка, обясни ръководството. За пример бе дадена семестриалната такса за задочно обучение по направление "Икономика", която при държавна поръчка е 200 лв. за семестър, а при платено обучение - 316 лв. за семестър. Редовните студенти - платено обучение, ще имат всички привилегии на останалите си колеги, и ще могат да участват в програма Еразъм+, в летни бригади в САЩ и Европа, да ползват студентски кредити и да живеят в студентските общежития.
Бе представена и новата пилотна специалност по направление "Сигурност", като проф. Бонджолов коментира, че това е изключително актуална насока на обучение, имайки предвид несигурния свят в който живеем.
По време на срещата бяха обсъдени и други въпроси от областта на образованието и науката, и по традиция бе обърнато внимание на проблемите във висшето образование, както и тенденцията много студенти да предпочитат да учат извън страната. Проф. Бонджолов обясни, че битува погрешното схващане как висшето образование в Българие не може да се конкурира с чуждестранното. По думите му, много от студентите извън България не успяват да завършат, тъй като поради икономически причини започват работа, често неквалифицирана. В тази връзка университетът търси иновативни методи да задържи студентите в страната, където те ще имат възможност и за реализация.
Бе обърнато внимание и върху популярността на педагогическите специалности, както във Великотърновския университет, така и в Русенския. Академичното ръководство обаче потвърди, че малка част от завършилите реално стават учители, тъй като условията в учебните заведения са незадоволителни, а заплащането е близко до минималното. Димитър Райнов от своя страна коментира, че се очаква все по-голям глад за кадри в училищата, тъй като предстои да се пенсионират все повече учители.
Добави коментар