Работна група ще следи употребата на два опасни за пчелите неоникотиноидни пестицида

09:07, 26 мар 16 25 500 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Българска агенция по безопасност на храните създаде работна група от експерти, представители на пчеларски асоциации и заинтересовани неправителствени организации за наблюдение на ограничената и контролирана употреба на два неоникотиноидни продукта за растителна защита. Решението е взето по искане на неправителствения сектор, на среща между представители от Министерство на земеделието и храните, БАБХ, пчеларски асоциации и неправителствени организации, която се проведе в средата на месец март. Целта е да се гарантира стриктното спазване по ограничената употреба и предпазването от евентуални вреди на пчелните семейства.

Разрешенето за използване на тези два неоникотиноидни пестицида за третиране на семена на царевица и слънчоглед, които влияят пагубно на пчелите, бе поводът пчеларите, включително и от област Добрич, да излязат на национален протест в петък през земеделското министерство. На пресконфхеренция в Добрич представители на двете най-големи пчеларски организации у нас заявиха, че се касае за два препарата, които досега са били забранени временно за три години у нас за земеделските стопани и фирмите, предлагащи семена. Те са "Сийдоприд 600 ФС" и "Крайцер 350 С". Доказано е, че те са канцерогенни. В Европа са под мораториум и се използват за борба с вредители само в крайни случаи. Според пчеларите, съществуват други по-безвредни препарати за обеззаразяване на семена.

От БАБХ информират, че, предвид реалната опасност от провал на посевите с царевица и слънчоглед, двата продукта бяха разрешени с определени рестрикции и мерки за ограничаване на риска съгласно изискванията на европейския Регламент (ЕО) № 1107/2009. Употребата на инсектицидите се налага поради нарастване на плътността на два икономически важни неприятеля при царевицата и слънчогледа. Това са Сивият царевичен хоботник и Телените червеи. Идентична е ситуацията и в Полша, Естония, Финландия, Унгария и Румъния, където също се употребяват двата неоникотиноидни продукта. В периода от 2014 и 2015 година те са разрешавани и в държави-членки като Германия, Дания, Латвия, Великобритания, Финландия, Испания. Предвид възможностите на агротехническите методи и биологията на двата неприятеля, обеззаразяването на семената остава единствената възможност за ефективен контрол на тези вредители при двете култури. Отглеждането на царевица и слънчоглед е широко застъпено в българското земеделие. Ако не се води ефективна борба срещу двата неприятеля, това ще доведе до намаляване на средните добиви, нарастване броя и плътността на различните видове почвени неприятели и ще се увеличи размерът на пропадналите площи, засети с тези култури. Тези негативни производствени и икономически ефекти върху производителите на  слънчоглед и царевица ще се отразят негативно върху българското земеделие.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама