Вежди Рашидов: Докато съм министър, нито един театър няма да бъде закрит
14:01, 24 мар 16
25
405
Шрифт:
"Разговорите не са за закриване на нещо, а за това как да оптимизираме съставите и хората, за да няма дефицит. Защото в новата среда думата "дефицит" означава липса на публика, а това автоматично отвежда към лошо менажиране", поясни Рашидов.
По думите на министъра за художествената самодейност има читалища, а за професионализма има театри, музеи, средища, които съществуват, защото публиката има нужда от тях.
"Не е редно, когато приходите ти са 20 хиляди лева, а разходът - примерно половин милион. В такива случаи някои театри, които имат по-малко зрители, затрудняват работата на останалите. Проблемът не е тези театри да се закрият, а да оправдаем този дефицит по някакъв начин", поясни министърът.
Той припомни, че дефицитът на 7-8 трудно работещи театъра е от порядъка на 3 милиона лева, които за културата са сериозни пари. На изоставащите театри е даден срок 2-3 месеца да "наберат сили", да "заработят по-сърцато".
"Намерихме една пазарна формула, на всеки докаран лев да се дават по 6 лева. Ако това е лошо отношение, аз приемам да съм най-лошият министър", заяви още Рашидов. Той бе категоричен, че така се поощрява талантът, но този талант трябва да бъде показан. Министърът отново подчерта, че няма драма и нищо няма да се закрива.
"Дълбоко вярвам в колегите, че ще се стегнат и срещу зрители, срещу продадени билети, ще получават своите субсидии от държавата", изрази надежда Вежди Рашидов. Той не скри, че контролът е неизбежен, защото се дава "държавна пара" и работата на Министерството на културата е, като се дават парите, да се следи какво са случва с тях. По думите на министъра никой не се бърка агресивно в работата на театрите, важното е да се прави култура за зрителя и той да е доволен. "Ще заменим ленивостта с будност, неможенето - с можещи хора. Театрите не са директори, директорът е важен двигател, но ако някой не може, ще бъде сменян", категоричен е Рашидов.
Добави коментар