Много сгради от Тютюневия град са в ужасно състояние, твърдят от "Одрин 8"
21:03, 23 мар 16
25
571
Шрифт:
Това се твърди в писмо до медиите, изпратено от "Одрин 8" ЕООД - фирмата инвеститор на проекта, който трябваше да се реализира на мястото на полусъборения тютюнев склад на същия адрес.
"Поставяме въпроси, за да провокираме размисъл и обществен дебат. И без коментар предоставяме "картината" - анализ за състоянието на складовете, изготвен от експерти", пише в становището.
Ето и въпросите, които Пловдив Topnovini.bg публикува без редакторска намеса:
Имат ли институциите "отношение" към тютюневото наследство и какво е то?
Как са гледали на опазването на паметници на културата от едноименния институт в годините до днес?
Безпристрастно и еднакво ли е то? Има ли ясни принципи и критерии?
Може ли държавата след като е абдикирала и разпродавала, днес да претендира, създавайки затруднения?
Какво е състоянието на складовете от т.н. Тютюнев град днес?
А ето и примерите за конкретни сгради, илюстрирани със снимков материал, посочени в становището на "Одрин 8":
1. Складът на кооперативно дружество "Подем" (основано 22 юни 1919, тогава на ул. "Граф Игнатиев" № 30, днес ул. "Цар Борис III Обединител" № 128) . След 1989 г. дълго време използван като магазин за мебели "Дизма", съборен е преди няколко години и на негово място е построена 8- етажна сграда на фирмата "Калисто Мати" (виж сн. 1 и 1а)
2. Складовете на улиците "Васил Марков" (днес ул. "Кръстю Пастухов"), "Цанко Дюстабанов" и "Стефан Халачев" (днес ул. "Булаир") - няколко на брой, огромни, съборени през 1986г. На тяхно място е построен Техническият университет (виж сн. 2 и 2а)
3. Складът на тютюнотърговеца Марко Белчев на ул. "Булаир" - съборен е през 70-те години и на негово място е построена сградата на "Машпроект" на ул. "Стефан Халачев" 26 (днес преименувана отново ул. "Булаир") (виж сн. 3)
4. Складът на десния завой на ул. "Авксентий Велешки" в посока към Централна гара - напълно съсипан, с останала само предна част с осем - девет магазина отдолу. Горя преди няколко години (виж. сн. 4 и 4а)
5. Съседният склад - на самия булевард "Христо Ботев", също е изоставен и съсипан (виж сн. 5)
6. Следващият склад след кооперацията на бул. "Христо Ботев" 55 - навремето е бил собственост на "Никотея". На долния етаж е с работещ магазин за холандски мебели , останалата част също е неизползвана, изоставена и съсипана. Общежитието за подслон на тютюноработниците на № 53 отдавна не функционира
7. До него новата сграда на "Кепитъл сити център - собственост на старата тютюневата фирма "Табакус". Прекрасно обновена!
8. В празното пространство западно от "Кепитъл сити център", днес - паркинг и новопостроена стъклена сграда, са се намирали сградите на картонажните цехове за опаковане на цигарите. Сринати до основи
9. Сградата, южно от бившия родилен дом (днес все още недостроена). Точно срещу въпросната сграда се ползва от много години от фирмата "РИФ-РАФ" за шивашки цели. Сравнително запазена.
10. Сградите срещу Централна гара на тютюнотърговеца Никола Каишев - едната отдолу с магазин "Перла" и фитнес на по-горните етажи. До фитнеса може би е запазена. В другата сграда в момента на долния етаж продават дрехи, а другите етажи заслонени с червен плат, със сигурност са в окаяно състояние.
11. Складовете на Дочо Ангелов и Стойчо Миндалов на ул. "Кавала" , зад бившето училище "Георги Димитров"(днес у-ще "Климент Охридски") - напълно сринати преди десетина години. Днес на мястото се строи огромен жилищен блок от фирма "Терамекс".
12. Складове на ул. "Филип Македонски" 74 също са в доста лошо състояние. Складът на ъгъла на ул. "Филип Македонски" и бул. "Васил Априлов", бивша чалготека - днес е в окаяно състояние.
13. Складовете на ъгъла ул. "Любен Каравелов", (бивша "Карл Маркс") и ул. "Раковска", са тихомълком реновирани, като в едната част (на ул. Раковска)са се настанили "Местни данъци и такси" на Община Пловдив, в другата част (на ул. "Любен Каравелов") долу се помещава голям магазин за зеленчуци. Горните етажи на фирми.
14. Пак на същото място, но по диагонал там където се намира "Национален осигурителен институт - РУСО Пловдив и жълтата сграда, с която имат един вътрешен двор, също са бивши тютюневи складове. РУСО е добре и модерно обновена сграда.
15. Сградата в близост до тази на "Русо" в дъното на ул. "Йордан Йовков" на ул. "Филип Македонски" № 29 отдавна обновена и предадена (в началото на 1980г) за ползване на Института по научно приборостроене към БАН (днес сградат се ползва от БАН и други фирми). Сравнително запазена.
16. Сградата на ул. "Г. М. Димитров" (бивша ул. "Никола Гълъбов" 27), точно зад училище "Патриарх Евтимий" (бивше у-ще "Н. Й. Вапцаров) - преди няколко години е съборена и сега е празно, тревисто място.
17. Сградите на складовете на ъгъла на ул. "Филип Македонски" и бул."Васил Априлов" са реновирани и в една доста голяма част от тях се помещава болница "Медлайн", както и аптека, оптика, магазин втора употреба и други.
18. Складът на ул. "Гладстон" 15 на тютюнева фабрика "Левски" (преобразуван от тютюнева банка "Левски" създадена през 1917г ), съборен през 1962г. за построяването на профсъюзния дом "Стефан Кираджиев", днес Дом на културата "Борис Христов".
Добави коментар